Emniyet yanlış kayıt gönderdi, İzinsiz’in davası Mayıs’a kaldı

Çizimleri nedeniyle yargılanan İzinsiz mahlaslı sokak sanatçısının davası Emniyet’in yanlış kamera kaydı göndermesi üzerine 25 Mayıs’a kaldı.

İzinsiz mahlaslı sokak sanatçısı hakkında Kabataş iskelesini çevreleyen ve Devrim Erbil tablolarını gösteren paneller üzerine yaptığı çizimler gerekçe gösterilerek “Türk bayrağını alenen aşağılama” ve “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla  açılan davanın ikinci duruşması İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Covid-19 gerekçesiyle mahkeme başkanı, duruşma salonuna sadece sanık ve avukatının girmesine izin verdi. Gazeteciler mahkeme salonun alınmadı.

Söz konusu çizimler için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden istenen kamera görüntülerinin yanlış gönderilmesi üzerine mahkeme doğru görüntülerin gönderilmesini istedi ve duruşmayı 25 Mayıs’a bıraktı.

Mahkeme görüntüler izlendikten sonra yargılamaya konu çizimlerin sanat eseri olup olmadığına dair bilirkişi raporu alınması değerlendirilecek.

Ne olmuştu?

İstanbul Kabataş’ta reklam panosunda yer alan Devrim Erbil’e ait bir resimde bulunan ay yıldıza boynundan asılı bir insan silüeti yapıldığına dair haberlerin yayınlanmasının ardından 5 kişinin evlere baskın yapıldı.

Resmin sahibi İzinsiz adlı sokak sanatçısına “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılamak” ve sosyal medya hesaplarında yapılan inceleme sonucu yaptığı diğer grafitiler nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açıldı.

7 Temmuz’da görülen ilk duruşmada İzinsiz savunma yaptı. İzinsiz savunmasında, suçlamalara konu olan eserinde, pandemi öncesi süreçte ekonomik sıkıntılar ve işsizlik nedeniyle intihar eden insanları anlattığını söyledi. Suç işleme kastının olmadığını aktardı.

Sanatçı beraatını istedi ama mahkeme dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here