Emeğin Gücü Derneği: "Tüm işçileri, bakanlığın da içinde olduğu bu sömürü ve talana karşı mücadele etmeye çağırıyoruz"

Gopaş bünyesinde faaliyet yürüten Yapı Mermer taşeron firmasıyla çalışan işçilere maaşları ödenmemişti. Emeğin Gücü Derneği, “Tüm işçileri, bakanlığın da içinde olduğu bu sömürü ve talana karşı mücadele etmeye çağırıyoruz” diyerek Twitter üzerinden açıklama yayınladı

Gopaş işçileri, ödemelerinin yapılmaması sonucu taşeron firma ile görüştü. Taşeron firma, ana firmanın henüz kendilerine ödeme yapmadıklarını, idare etmeleri gerektiğini söyleyerek, ödeme yapılana kadar işçilerle birlikte işe çıkmama kararı aldı. Taşeron firma sonraki günlerde işçilerin telefonlarına çıkmadı. Emeğin Gücü Derneği, tanınan sürenin bitmek üzere olduğunu hatırlatarak “Ya bu sorunu çözün ya da kapınızda eylem yapacağız” dedi.

“Tüm işçileri, bakanlığın da içinde olduğu bu sömürü ve talana karşı mücadele etmeye çağırıyoruz”

Emeğin Gücü Derneği twitter üzerinden bir açıklama yayınladı:
“Emeğin Gücü derneği olarak buradan tüm işçi arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Sizi memleketlerinizden buraya ekmek kavgası getirdi. Alınterinizi çalıyorlar, ailenizle geçireceğiniz zamanı çalıyorlar, sağlığınızı çalıyorlar. Üstelik tüm bunları yaptıktan sonra bir de karın tokluğuna çalıştığınız halde ekmeğinizi çalıyorlar. Dişe diş bir kavga vermemiz gerekiyorsa biz dernek olarak sizlerin yanındayız. Emeğin Gücü Derneği olarak tüm işçileri, bakanlığın da içinde olduğu bu sömürü ve talana karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Gopaş işçileri yalnız değildir.”

Pandemi koşullarında büyük riskler barındıran konteynırlarda kalıyorlar

İşçiler, pandemi sürecinde büyük riskler barındıran konteynerlerde tıka basa uyuduklarını ve bütün günlerini burada geçirdiklerini söyledi. Dernek, “Aşağıdaki fotoğraflar bakanlığın imzasının olduğu bir projede işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını anlatmaya yeterlidir.” dedi.