El Nusra Türkiye sınırına çekilecek

El Nusra, Hizbullah’ın operasyonu sonrası Lübnan sınırından çekilmeyi kabul etti. Sınırdaki son militanlar, Türkiye sınırındaki İdlib’e çekilecek.


Lübnan ordusu ve Hizbullah’ın Suriye sınırındaki Arsel bölgesinde El Nusra Cephesi’ne karşı geçen hafta başlattığı operasyonda sona gelindi. Taraflar arasında ateşkes devreye girerken, bölgede kalan El Nusra militanlarının Türkiye sınırındaki İdlib’e çekilmeyi kabul ettiği belirtiliyor.
Taraflar arasındaki müzakereler konusunda Reuters ajansına bilgi veren bir kaynak, Arsel’de kalan El Nusra militanlarının güvenli bir geçiş yolu açılması halinde Türkiye sınırındaki İdlib’e çekilmeyi kabul ettiğini söyledi. Buna göre, El Nusra militanlarının hangi rotayı kullanacağı konusundaki görüşmeler sürüyor.
Lübnan ordusundan Tümgeneral Abbas İbrahim de, “İsteyen militanlar ve siviller, Lübnan devletinin gözetiminde ve organize bir biçimde İdlib’e gidecek” dedi. Söz konusu tahliye operasyonuna Lübnan Kızılhaç’ının da katılacağı belirtildi.
Hizbullah’a bağlı medya kuruluşları ise ateşkes anlaşması kapsamında El Nusra’nın rehin aldığı beş Hizbullah savaşçısını serbest bırakmayı kabul ettiğini de duyurdu. Taraflar arasındaki ateşkes anlaşmasının ayrıntılarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Arsel, Nusra’nun Lübnan-Suriye sınırında varlık gösterdiği son noktaydı.
Lübnan ordusu ile Hizbullah’ın operasyonunun bir sonraki aşamasında, sınırdaki IŞİD militanlarının hedef alınması bekleniyor.
Dış Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here