Ekonomik tedbir paketinden 'sosyal medya yasağı' ve 'fişleme' çıktı

AKP tarafından hazırlanan ve işten atma yasağını içermesiyle gündeme gelen 66 maddelik ekonomik tedbir paketi Bakanlar Kurulu’nca görüşüldüğü belirtilirken, yasa tasarısı sosyal medyaya dair düzenlemeleri de içeriyor.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Kanun taslağının 56’ncı maddesinin ‘gerekçe’ bölümünde, “uygun bulunmayan” içeriklerin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi konusunda internet sitelerinden muhatap bulunamadığı ifade edildi. Bu kapsamda, yurtdışı kaynaklı internet sitelerinin Türkiye içerisinde bu konuda bir muhatap belirlemesi hüküm altına alındı. Bu kurala uymayan internet sitelerinin ise hakim kararı ile kademeli olarak internet trafiğinin daraltılacağı ifade edildi.
FİŞLEME YAPILACAK
Sosyal medya sitelerine ayrıca, uygunsuz olarak tespit edilen içeriklerle ilgili 72 saat içinde resmi merciilere yanıt verilmesi zorunluluğu getiriliyor. İnternet siteleri, bu işlemlerini raporlamak ve Türkiye’de bağlı bulunduğu kurumlara da bildirmek zorunda olacak. Kanun taslağında internet sitelerinin Türkiye’deki kullanıcılarının verilerini ülke içerisinde barındırma zorunluluğu da getirildi. Bu işlemleri uygulamayan siteler de yaptırıma tabii tutulacak.