Ekmekçioğulları Metal Patronu: ‘Ben yasa hukuk tanımam!’

Çorum’da faaliyet yürüten Ekmekçioğulları Metal ve Kimya San. Tic. A.Ş. fabrikasında sendika üyesi 86 işçi “yüz kızartıcı suç” bildirimiyle tazminatsız işten çıkarıldı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası üyesi işçilerin fabrika önündeki direnişi sürüyor.

Saray Rejiminin işçi düşmanı politikalarından güç alan fabrika patronu oldukça pervasız. Bakanlıktan çoğunluk yetkisi alan sendikayla görüşmesinde açıkça; ‘ben yasa hukuk tanımam, benden izin almadan kimse sendikaya üye olamaz, olanları da fabrikamda tutmam’ diyecek kadar…

İşçilerin kararlı direnişi sürerken gelişmelere dair açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Ekmekçioğulları Metal yönetim kurulu başkanı Rüstem Ekmekçi’ye sert tepki göstererek, yaptıkları görüşmeyi ve Ekmekçi’nin pervasızca tutumunu teşhir etti.

Fabrikada kıyım yapacağım!’

Görüşmede, şirket patronunun işçilerin Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış sendikalaşma hakkına net bir tavırla saygı duymayacağını, sendikayı tanımayacağını ve bizzat kendi ifadesiyle “fabrikada kıyım yapacağını” söylediğini belirten Serdaroğlu, patronun bu gücü sermaye iktidarından aldığını vurguladı.

Ekmekçioğulları Metal’de 7 Aralık 2020 tarihinde başlayan işçi kıyımında sendika üyesi 86 işçiyinin “yüz kızartıcı suç” bildirimiyle tazminatsız işten çıkarıldığını belirten Serdaroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Üyelerimiz işten çıkarmanın “yasak” olduğu salgın koşullarında işinden, ekmeğinden edilerek işten çıkartılmıştır.

Tazminatsız olarak işten çıkarılan işçiler ne ücretsiz izin ödeneğinden ne de işsizlik maaşından faydalanabilmektedir. Ekmekçioğulları işverenleri “ben yasa da, hukuk da tanımam” diyerek işçileri kapının önüne koymuştur.”

İşçiler asitle, zehirli hava soluyarak çalışıyor’

“Ekmekçioğulları Metal işçileri kimyasal malzemelerle, asitle, zehirli hava soluyarak çalışıyor. İş kazası ve meslek hastalığı riski altında yıllarca bu fabrikaya emek verdiler, alın teri döktüler. Ekmekçioğulları işçileri bu zamana kadar gösterdikleri özverili çalışmanın karşılığını ne yazık ki alamadılar, üstüne insan yerine konulmadan çalıştılar.

İşçiler ekmeklerini bir dilim büyütmek, en önemlisi de insanca muamele görmek istedikleri için sendikalaştılar. Çorumlu işçileri köle yerine koyarak bunca yıl kötü koşullarda çalıştıran Rüstem Ekmekçi ise sadece yasal haklarını kullandıkları için gözünü bile kırpmadan “86 aileyi” açlığa terk etmiştir. Üstelik sendikalaşamaya karşı bu kadar tahammülsüz olan işyerinin kendisi sendikalı, Ekmekçioğulları Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası MESS üyesidir.

Biz kazanacağız!”

Ekmekçioğulları Metal işçileri haklıdır. Atılan tüm işçiler işbaşı yaptırılmalı ve sendika hakları tanınmalıdır. Pandemi ve kış koşullarında yüze yakın işçi her sabah işe gider gibi fabrika önüne gelerek bu hukuksuzluğun son bulması için mücadelesini sürdürecektir. Birleşik Metal-İş sendikası olarak biz de Ekmekçioğulları işçilerinin yanında olmayı sürdüreceğiz. Biz kazanacağız!”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here