Ekmekçioğulları işçileri: Sendikalı olarak işe başlamak istiyoruz

Birleşik Metal-İş’e üye oldukları gerekçesiyle Emekçioğlu Metal ve Kimya Sanayi fabrikası patronu tarafından işten atılan 88 işçinin direnişi 23. gününde. Direnişçi işçiler “Sendikalı olarak işe başlamak istiyoruz” diyerek, sonuna kadar direneceklerini vurguladı.

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi fabrikasında işten çıkarılan 88 işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 23. gününde sürüyor.

İşçilerin tamamına yakınının üye olduğu Birleşik Metal-İş Sendikası, yetki için 30 Kasım 2020 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık, incelemesinin ardından 4 Aralık 2020’de yetki tespit belgesini Birleşik Metal-İş’e verdi. İşçilerin iradesini ve Bakanlık kararını yok sayan Emekçioğulları patronu, işçi kıyımına başladı. Sendika üyesi olan 88 işçi “Kod-29” bildirimiyle tazminat hakları gasp edilerek işten çıkarıldı.

İşçiler, bunun üzerine fabrika önünde direnişe başladı.

Patronun, direnişi kırmaya yönelik tüm girişimlerine rağmen direnen Ekmekçioğulları Metal işçileri ETHA’ya konuştu.

Ilgın: Sendikalı olarak işe başlamak istiyoruz

Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgın, 7 aydır fabrikada sendikal faaliyet yürütüldüğünü, yetkinin alınmasıyla birlikte işten çıkarmaların başladığını söyledi. İlk olarak 8 Aralık’ta, 28 işçinin işten çıkarıldığını söyleyen Ilgın, bir gün sonra ise fabrika patronu Rüstem Ekmekçi ile sendika olarak görüşme yaptıklarını kaydetti. Bu görüşmede Ekmekçi’nin “Sendikayı kabul etmiyorum, 50 kişiyi de içten çıkaracağım” dediğini aktaran Ilgın, şunları aktardı: “Biz Ekmekçi’ye ‘sendikaya üye olmak haktır’ dedik. Aynı gün sendika avukatı gelerek ‘gelin iş başı yapın’ dedi. Biz de ‘sendikalı olarak işe başlamak istiyoruz’ diye yanıt verdik.”

‘Direnmeye devam edeceğiz, çünkü haklıyız’

Direniş boyunca dayanışma ziyaretlerinin gerçekleştiğini, işçilerin moralinin yüksek olduğunu vurgulayan Ilgın, “Direnmeye devam edeceğiz. Çünkü haklıyız. Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Güvenceli iş istiyoruz. İşçi sağlığı iş güvenliği kurallarının uygulandığı, insana yakışır bir çalışma ortamı istiyoruz” diye belirtti.

Ilgın, işçilerin ağır çalışma koşullarında çalıştırıldığını, kurşun başta olmak üzere ağır metallere maruz kaldığına da dikkat çekti.

Kaplan: Örgütlülükten vazgeçmeyince işten atıldık

Direnişçi işçilerden Erkan Kaplan da, sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarını söyledi. 23 gündür fabrika önünde direndiklerini ifade eden Kaplan, sendikanın kabul edilmesini istediklerini belirtti. Kaplan, “Fabrikanın Genel Müdürü Özcan Ekmekçi beni yanına çağırdı. Ön planda olduğumu söyledi. ‘Vazgeçin’ dedi. ‘Yanlış yoldasınız’ dedi. Bizde vazgeçmeyince işten çıkardılar. O saatten sonra vazgeçsekte geçmesekte işten çıkaracaklardı zaten. Ama biz vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

İki buçuk yıldır fabrikada çalıştığını kaydeden direnişçi işçilerden Birol Akan, işyerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda tedbirlerin alınmadığına dikkat çekti. Akan, “Burada aşırı derecede kurşuna maruz kalıyoruz. Vücutlarımızda kurşun oranı çok yüksek. Test yaptılar ama bize sonuçları bildirmediler. Vücudumuzda kurşun oranı ne kadar bunu bizden saklıyorlar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here