Ekmekçioğluları Metal işçileri: Bu yoldan da dönmeyeceğiz

Sendikalaştıkları için işten atılan Çorum’daki Ekmekçioğlulları Metal işçileri direnişlerini sürdürüyor.

Çorum’da Organize Sanayi Bölgesi’nde kurula bulunan Ekmekçioğulları Metal’de Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atılan ve direnişe geçen 88 işçinin direnişi sürüyor. İşçiler, “Açlıktan ölmeyeceğiz, taleplerimiz kabul edilene kadar da bu yoldan da dönmeyeceğiz” dedi.

Ekmekçioğulları Metal Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Ekmekçi, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bahri Ekmekçi ve Firmanın Avukatı Sinan Kolcu’nun geçen hafta yaptığı basın toplantısında işçilerin sendikalı oldukları için değil, performans düşüklüğü gerekçesiyle iş akitlerinin feshedildiği savunuldu. Toplantıda “İşten çıkartılan mesai arkadaşlarımızın sendikal faaliyette bulunmaları nedeniyle işten uzaklaştırıldıkları iddiası gerçek dışıdır” denilerek, sendikanın çoğunluğu sağlayamadığı ve yetkiye itiraz yapılacağı belirtildi.

‘Performansım bir anda mı düştü?’

İşten çıkarıldığını gece vardiyasında çalışırken cep telefonuna gelen bir mesajla öğrenen bir işçi, “Bu fabrikada 10 yıldır çalışıyorum. Performansım bir anda mı düştü” derken, bir başka işçi ise “5 günlük çalışanı da çıkardılar. Daha tuvaletin yolunu bile bilmeyen bir insanın performansının düştüğünü nasıl tespit edebilmişler. Çıkışların sebebi sendikaya üye olmak” dedi.

Öte yandan işçiler, arkadaşlarının önemli bir bölümünün kanında kurşun tespit edildiğini ve tedavi olmak için Ankara’ya gittiklerini söyledi. İşçiler, kötü çalışma koşullarının önüne geçmek için sendikaya üye olduklarını belirterek, sendikalı olarak işyerine dönene kadar direneceklerini dile getirdi.

‘Sendikayı kabul etmediler’

Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgın, fabrikada 7 aydır sendikal faaliyet yürütüldüğünü ve 4 Aralık’ta çoğunluğu aldıklarına dair belgenin kendilerine geldiğini belirtti. İlk olarak 8 Aralık’ta ise 28 işçinin işine son verildiğini ifade eden Ilgın, “Yetki sonrası Rüstem Ekmekçi ile genel merkez düzeyinde görüşme yapıldı. Ekmekçi, örgütlenme daire başkanımıza ‘Sendikayı kabul etmiyorum, 50 kişiyi de içten çıkaracağım’ dedi. Oysa biz işyerinde her zaman çalışma barışını ön planda tuttuk” dedi.

Gece vardiyasında çalışan işçilerin sabah 8’e kadar çalıştığını ve patronun iddia ettiği gibi üretimin durmadığını belirten Ilgın, “Arkadaşlarımızın çıkışları çalışırken verildi. Haliyle de burada bir direniş başladı. Firmanın avukatı geldi, ‘İşbaşı yapın, yaşananlar geçmişte kalsın’ dedi. Bunun üzerine arkadaşlarımız işbaşı yapmak istedi. Bölümlere gidildiğinde üretim müdürü, ‘Sizler bizim işçimiz değilsiniz, bu alandan çıkın’ dedi. Biz de o gün bugündür burada fabrika önünde direnişimizi devam ettiriyoruz” diye konuştu.

İşçilerin 25/2 maddesi gösterilerek işten çıkarıldığını dile getiren Ilgın, “Bu, ‘Hırsızlık, yalan, tezgahlara kasıtlı zarar verme’ anlamına geliyor. Oysa bunların hiçbiri yaşanmadı” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here