Ege’de kadınlar yine sokaktaydı

İzmir ve Aydın’da sokağa çıkan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepki göstererek mücadele mesajını yineledi.

Urla Kadın Platformu’nun çağrısıyla İzmir’in Urla ilçesinde sokağa çıkan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepki gösterdi. Urla Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı. Platform adına konuşan Sibel Uyar, “Bizler İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini kabul etmiyoruz. Yüzyıllardır süren mücadele sonucu kazandığımız hakların siyasi irade tarafından gasp edilmesine itiraz ediyoruz” dedi.

Her gün bir kadın cinayetinin yaşandığını hatırlatan Uyar, “Kadın katliamına karşı devletin görevi İstanbul Sözleşmesi’ni derhal uygulamak ve kadınların beden bütünlüğünü, yaşam hakkını güvence altına almaktır. Kadınların eşit, özgür ve güvenli bir dünyada yaşaması için herkesi göreve çağırıyoruz. Verdiğimiz mücadele ile elde ettiğimiz haklarımızdan, dayanışmamızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” diye konuştu.

BUCA
Buca Kadın Platformu’nun çağrısıyla Forbes Sevgi Yolu Madenci Anıtı önünde toplanan kadınlar da, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”, “Kadınlar yürüyor, mücadele sürüyor”, “Yaşasın kadın dayanışmamız”, “Yaşasın kadın mücadelesi”, “Kadınları değil katilleri engelle”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” gibi sloganlar ve zılgıtlarla Şirinyer Migros önüne kadar yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş ardından açıklama yapan Buca Kadın Platformu üyesi Nihal Akyıldız, sözleşmenin feshedilmesini asla tanımayacaklarını belirtti. Akyüz, İstanbul Sözleşmesi’nin gerektiği gibi uygulanana, erkek şiddeti son bulana dek mücadele edeceklerini kaydetti.

DİDİM
Aydın’da Didim Kadın Platformu ise İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı Didim Kent Meydanı’nda oturma eylemi yapmak istedi. Yazılı başvuru yapılmadığı gerekçesiyle polisler kadınların oturma eylemi yapmasına izin verilmedi. Duruma tepki gösteren kadınlar meydanda yürüyerek, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedi. Yapılan yürüyüş ardından açıklamayı Didim Kadın Platformu adına Gülçin Göz Akın yaptı.

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Akın, “Bütün kadınları yaşamlarımızı hedef alan bu saldırı karşısında İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here