Efrîn’de son iki yılda 200’den fazla kadın kaçırıldı

Missin Afrin Women Project’in (Kayıp Efrînli Kadınlar) paylaştığı  verilere göre, Türkiye ve bağlı grupların denetiminde bulunan Efrin’de son iki 200’ü aşkın kadın kaçırıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Efrîn kenti 18 Mart 2018’den bu yana Türkiye ve bağlı grupların denetiminde. Yaşanan infazlar, işkence, talan,  ve fidye gibi olaylarının uluslararası raporlara yansıdığı kette kentte yine kadınlara yönelik taciz, tecavüz ve kaçırılma olayları da had safhada.

Kentte kaçırılan kadınlara ilişkin kurulan Missin Afrin Women Project (Kayıp Efrînli kadınlar) adlı oluşum, ulaştığı bilgi ve verileri “https://missingafrinwomen.org/” internet adresi üzerinden kamuoyu ile paylaşıyor.

Oluşumun paylaştığı verilerde hangi kaçırma olayından hangi çete grubunun sorumlu olduğuna kadar bilgiler yer alıyor.

Kasım’da 11 kadın kaçırıldı

Kuruluşun paylaştığı son raporunda Efrîn’de, sadece Kasım ayında 11 kadının kaçırıldığı, bunlardan birinin serbest bırakıldığı,  diğer 10 kadının ise halen kayıp olduğu ifade edildi.

Projenin mimarlarından Meghan Bodette, Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) verdiği röportajda 2018 Ocak ayından bu yana kentte 200’ü aşkın kadının kaçırıldığını ve bunların üçte ikisinin halen kayıp olduğunu ifade etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here