Dünyada 1 Mayıs: Pandemi dayatmalarına, düşük ücretlere, ağır çalışma koşullarına hayır!

Endonezya’dan İspanya’ya, Türkiye’den Filipinler’e işçiler 1 Mayıs için sokaklara çıktı, kapitalist sömürüye, ağır çalıştırma koşullarına ve pandemi politikasızlığına karşı taleplerini dillendirdi.

Fransa, Tayvan, İngiltere ve Almanya’dan 1 Mayıs görüntüleri deklanşöre böyle yansıdı:

Austin, Texas’ta bir yazılama: “İsyan etmek haktır! 1 Mayıs Uluslararası İşçi Bayramı”

Fransa’da 1 Mayıs gösterileri polisle çatışmalara sahne oldu. Sarı yelekliler eylemlere bütün gücüyle katılırken, büyük gruplarla katılım sağladığı belirtilen anarşistlerin militan çatışmalara girdiği kaydedildi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gösterilerde, ülkenin ekonomik durumunun yanı sıra salgınla bağlantılı güvence sorunları ve işsizlik sigortası reformu protesto edildi.

Yürüyüşe geçmişteki 1 Mayıs’lara kıyasla daha fazla gencin katılması dikkat çekti. Yalnızca işçiler değil, kadın hakları savunucuları ile göçmen destekçileri de sendikaların yanında yürüyüşe katıldı.

İtalya’nın Turin kentinde protestocular hükümet binasına yürümek istedi, polis saldırsıyla karşı karşıya kaldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı gösteride İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin figürünün olduğu bir giyotin kullanıldı, Draghi temsili olarak giyotinle “idam edildi”.

https://www.rt.com/news/522686-turin-police-clashes-guillotine/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here