Diyarbakır’dan kapatma davasına yanıt: Akan suyu durduramazlar

Yüzbinlerin hep bir ağızdan “özgürlüğü” haykırdığı Diyarbakır Newrozu’na katılanlar, HDP hakkında açılan kapatma davasına “Akan suyu durduramazlar” sözleriyle tepki göstererek, susmayacaklarını, durmayacaklarını ve direneceklerini dile getirdi. 

Diyarbakır’da Newroz, yüzbinlerce kişinin katılımıyla bir kez daha görkemli bir şekilde kutlandı. Tüm baskı, engellemelere rağmen Diyarbakır Newrozu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tarihi “Barış Deklarasyonu” mektubunun okunduğu 2013 Newrozu’nu hatırlattı. Sabah erken saatlerden itibaren kentin dört bir yanından binlerce kişi Newroz Parkı’na akarken, öğle saatlerinde alanı yüzbinler doldurdu.

Diyarbakır’da kutlanan Newroz’un her yıl ayrı bir önemi ve mesajı oluyor. Geçen yıl pandemiden dolayı Newroz kutlanmazken, bu yılki Newroz’un yeri ayrıydı. Newroz’u karşılarken, Öcalan’a ilişkin sosyal medyada yer alan iddialar, tecride karşı cezaevlerinde devam eden açlık grevi, HDP’ye açılan kapatma davası, vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Meclis’te zorla gözaltına alınması gibi birçok gelişme de yaşanıyordu. Siyaseten gündemin bu kadar yoğun olduğu dönemde Diyarbakır Newrozu’nda nasıl bir mesajın verileceğinin yanı sıra katılımın da nasıl olacağı merak konusuydu. Ama her şeye rağmen Diyarbakır Newroz’da sözünü söyledi, gücünü bir kez daha ortaya koydu.

Newroz alanına gelenler, yaşananlardan bir haber değildi. Newroz’un amacına, ruhuna uygun bir duyguyla gelmişti. MA’dan Aziz Oruç – Ergin Çağlar’ın HDP’nin kapatılmasına ilişkin açılan davayı sorduğu kişiler, yanlış hesabın Bağdat’tan değil Diyarbakır’dan döneceğini belirtti.

Newroz alanında mikrofon uzattığımız gençler, yaşlılar ve kadınlar önemli mesajlar verdi.

‘Çok öfkeliyiz’

Yıllardır aralıksız Newroz’a geldiğini anlatan Ramazan Ertekin (28), HDP’ye yönelik baskıların zülüm olduğunu söyledi. Ertekin, “Bu zulme karşı çıkmalıyız, yoksa başımızı ezecekler” diyerek, mücadele çağrısında bulundu. “Çok öfkeliyiz” diyen Ertekin, “Kürt olduğumuz için bunlar yapılıyor. AKP, bir şey yapamadığı için bizi baskı altına almak, zindana atmak, irademizi gasp etmek istiyor” dedi.

‘Yine açarız’

“Onlar ne kadar kaptırsa biz o kadar açacağız” diyen Ezba Duran (40), HDP’yi öyle düşündükleri gibi kolay kolay bitiremeyeceklerini dile getirdi. Cezaevinde bir oğlunun da açlık grevinde olduğunu belirten Duran, Newroz alanında bulunan yüzbinlerin tecride ve HDP’nin kapatılmasına karşı cevap verdiğini söyledi.

Bu kavga sürecek 

HDP’ye yönelik kapatma girişimlerinin kesinlikle hukuksuz olduğunu vurgulayan Deylem Fatime Dolat (31), “6 milyonu aşkın halk bu partiye oy verdi. Partiyi kapattınız, bu halkı ne yapacaksınız? Daha önce de HEP, DEP, DEHAP, DTP kapatıldı da ne oldu? Şimdi de HDP’yi kapatmak istiyorlar. Onlar istedikleri kadar kapatırlarsa kapatsınlar Newroz alanında bulunan yüzbinler ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Berxwedan jiyane (Direnmek yaşamaktır). Kürt halkı yaşananları asla unutmayacak, zamanı geldiğinde gerekeni yapacak. Ne yaparlarsa yapsınlar gerçeği yok edemeyecekler. Bu kavga sürecek” diye ifade etti.

‘Kürt doğduk Kürt öleceğiz’

Diyarbakır Newrozu için Ardahan’dan gelen 72 yaşındaki Halit Yılmaz, Newroz’da Kürt halkın bir kez daha iktidara büyük bir tokat vurduğunu söyledi. “Türkiye’de hiçbir partinin, Newroz’daki gibi bir coşkusu da kitlesi de yok. İktidar kalkmış HDP’yi hiçbir gerekçe olmadan kapatmak istiyor. Ezelden beri Kürt’ten korkuyorlar. Kürtler bu memleketin ana direğidir, ana köküdür, meyvesidir. Türkiye’yi Kürtler değil, HDP’yi kapatmak isteyenler bölüyor. Kürt olarak Mezopotamya topraklarında doğduk, Kürt olarak da öleceğiz” dedi.

‘Susmayacağız, durmayacağız’

HDP’nin kapatılmak istenmesine karşı “Susmayacağız, durmayacağız, direneceğiz” diyen Ronahi İpek (20), “Kapatılacak olursa il binası olur fakat kapatılmayacak olan Amed Newrozu’ndaki yüzbinlerdir” dedi. İktidarı direnişin korkuttuğunu ve bunun için daha fazla direnip, onları korkutmaya devam edeceklerini dile getiren İpek, “Daha çok mücadele edeceğiz. Bizi daha çok görecekler, korkacaklar. Biz direneceğiz. Varız ve var olmaya devam edeceğiz. Biz ilerlemek isterken, onlar geriye dönmek istiyor. Ama ne olursa olsun biz ilerleyeceğiz, geri adım atmayacağız” şeklinde konuştu.

‘Korkuyorlar’

HDP’ye ve Kürt halkına büyük bir haksızlığın yapıldığını ifade eden Halise Aksoy (53), “Korkuyorlar” dedi. HDP büyüdükçe AKP’nin ne yapacağını bilmediğini anlatan Aksoy, “İsterse HDP’yi kapatsınlar isterse başka bir şey yapsınlar ama sonuçta zafer Kürtlerin olacak. HDP insanlığı, hak ve hukuku savunduğu için kapatmak istiyorlar. HDP, halkların, Kürt, Arap, Çerkes ve Lazların partisidir. Tek tek diyorlar, tekle çözüm olmaz, çoğunlukla çözüm olur” dedi.

‘Boşuna uğraşıyorlar’

Newroz kutlaması için Elazığ’dan gelen 66 yaşındaki Yüksel May, şunları söyledi: “HDP, 6 milyonun oyunu almış bir partidir. Kapatmalarındaki amaç Kürt halkının özgürlük mücadelesini bastırmak, önünü kesmektir. HDP özgürlüğü, demokrasiyi savunduğu için kapatılmak isteniyor. 90’larda da denendi ama çözüm olmadı. Akan suyu durduramazlar. Boşuna uğraşıyorlar.”

‘AKP artık oy alamaz’

“AKP, baktı MHP ile artık iktidar olamıyor. Mecburen HDP’ye saldırdı” diyen Muhterem Yaşa (45) ise, AKP ve MHP’nin sürekli gömlek değiştirip, birbirlerini tasfiye etmek istediğini kaydeden Yaşa, “HDP’yi de tasfiye edip, oylarını almak istiyorlar. Ama Kürt halkı hiçbir zaman bir oyu dahi AKP’ye vermeyecek. Hangi partiye verirse de AKP’ye vermeyeceği kesindir. AKP artık Kürtlerden oy alamaz. Bugüne kadar onca Kürt partisini kapattılar da ne oldu? HDP gittikçe oyları arttı. HDP’yi de kapatsalar yeni bir parti gelir. Ve daha güçlü olur. Halk oylarını yine partisine verir” dedi.

‘Kapatılmamalı’

60 yaşındaki Ziya Güler de, şunları söyledi: “HDP’yi kapatmak çözüm değil. Baskılarla sonuç almaya çalışmak çözüm değil. Barıştan, kardeşlikten yana olmak istiyoruz. HDP kapatılmamalı. Siyasetin önü açılmalıdır. Parti kapatmak çözüm olmuş olsaydı Orhan Doğanlar tutuklandığında çözüm olurdu. Çözüm halkın iradesine sahip çıkmak, özgürlüğün yolunu açmakla olur.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here