DİSK’ten açıklanan asgari ücrete tepki: “İşçiler bir kez daha açlığa, sefalete mahkûm edildi, bu dava burada bitmez”

Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin bir kez daha enflasyon karşısında gerilediğini, milli gelir artışından hiçbir pay alamadığını vurgulayarak 2021 asgari ücretini yükseltmek için mücadele edeceklerini açıkladı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) asgari ücretin açıklanmasının ardından bugün saat 11.00’de tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak basın açıklamaları yaptı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, İstanbul Kadıköy’den işçilerle birlikte asgari ücretin 2 bin 825 lira 95 kuruş olmasına tepki gösterdi. Çerkezoğlu konuşmasında, “Asgari ücret 2825 lira AGİ dahil biçimde açıklandı. Değerli arkadaşlar bu açıklamayı yaparken aldığımız bilgilere göre Çalışma Bakanlığı’nın en önemli vurgusu ‘enflasyona ezdirmedik’ demiş. Türkiye’de enflasyona ne olduğunu; işçilerin, emekçilerin, halkın nasıl yoksullaştığını, bu ülkede yaşayan herkes her gün bakkala, manava, pazara gittiğinde, evine ekmek götürmek istediğinde yaşıyor ve biliyor” diye konuştu.

Devletin kendi rakamlarında bile 2021 asgari ücreti yetersiz

Asgari ücretlinin en önemli gider kalemi olan gıda enflasyonu daha Kasım ayında yüzde 21’in üzerinde olduğunu hatırlatan Çerkezoğlu, şöyle dedi:

“Yıl sonunda resmi rakamla bile en az yüzde 25 olacağını herkes biliyor. Ama gerçek enflasyon yani bizim kendi hayatımızda yaşadığımız enflasyon çok daha yüksek. Evet asgari ücret bir kez daha ve bir kez daha enflasyon karşısında, dolar, altın fiyatları karşısında gerileyen, hatta ‘Büyüyoruz, milli gelir artıyor’ diyorlardı ya milli gelir artışından hiçbir payını alamayan, işçinin ailesiyle geçinmesi açısından son derece yetersiz bir ücret olarak açıklanmıştır. TÜİK’in, devletin kendi kurumunun, Kasım 2020 için tek bir işçinin geçinebilmesi için söylediği rakam 2 bin 792 liraydı. Bu işçinin çocuğu var, bu işçinin ailesi var. Devletin kendi rakamları ile bile çok açık bir biçimde ortadadır ki belirlenen 2825 lirayla 2021 yılı boyunca bu ülkenin işçisinin, emekçisinin geçinmesine olanak yoktur.”

İşçiye reva görülen asgari ücret kabul edilemez

Çerkezoğlu, işçi sınıfının bir kez daha yok sayıldığına dikkat çekerek “İşçiler bir kez daha açlığa, sefalete mahkûm edilmiştir. Bu mu adaletiniz? Bu mu bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçiye emekçiye reva gördüğünüz asgari ücret? Bu asla kabul edilemez” dedi.

İktidarın Ticaret Odası Başkanı’nın lafını bir kez daha teyit ettiğini vurgulayan Çerkezoğlu, “Türkiye’de saatlik işçi maliyeti 5,6 dolar, Almanya’da 47 dolar, ‘Gelin ey yabancı sermayeler, burası ucuz emek cenneti’ diyordunuz ya işte bu 2021 yılı asgari ücretiyle bunu bir kez daha teyit ettiniz” ifadelerini kullandı.

“Bu dava burada bitmez

Çerkezoğlu, asgari ücreti kimsenin keyfiyetine bırakmayacaklarını belirterek “Bu dava bitmez bu hesap burada bitmez. Biz çok net bir biçimde söylüyoruz 1 Ocak’tan itibaren başta asgari ücret civarında ücret alan 10 milyon işçi kardeşimiz ve aileleri olmak üzere sendikalı, sendikasız bütün işçilerle 2021 asgari ücretini değiştirmek, yükseltmek ve insan onuruna yaraşır bir ücret haline getirmek için mücadeleye devam edeceğiz. Bu dava burada bitmez” diye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here