Disk Tesktil’de örgütlenen işçiler patron tarafından tehdit ediliyor

Özak Tekstil fabrikasında çalışan işçiler Hak-İşe’e bağlı Öz-İplik-İş’ten istifa ederek Disk-Tekstil’e geçmelerinin ardından işten atma tehditleriyle karşı karşıya kaldı

Salgın nedeniyle üretime aran veren Şanlıurfa organize sanayi bölgesinde bulunan Özak Tekstil fabrikasında çalışan işçiler, bu süreçte Hak-İş’e bağlı olan Öz-İplik-İş Sendikası’dan istifa ederek Disk/Tekstil’de örgütlenmelerinin ardından işten çıkartma tehditleriyle karşı karşıya kaldılar.
İşçilerin yaklaşık 3 yıl önce Öz-İplik-İş’e üye olmalarına rağmen ağır çalışma koşulları, hak gaspları, haksız yere işten atmaların sürmesi ve işçilerden habersiz şekilde asgari ücrete denk düşen bir sözleşmenin imzalanmasıyla kazanım ve sosyal haklarını kaybeden işçiler, Öz-İplik-İş’ten istifa ederek birkaç aydır da fabrikada örgütlenen Disk/Tekstil’e üye olmaya başladılar.
İşten atmakla tehdit ediyorlar
Ancak işçiler, topluca Disk/Tekstil’de örgütlenmelerinin ardından fabrika patronları, bölüm şefleri tarafından yeniden Öz-İplik-İş’e geçmemeleri durumunda işten atılmakla tehdit edildi. 6 yıldır fabrikada çalışan işçi “bu süreçte yönetimden üretim müdürü Hamit Akbalık ve şef Tuna Dalak tarafında defalarca tehdit aldık. Fabrika kapanırsa işsiz kalacağımızı, zaten sendikanın var olduğunu ve sendikayla uğraşanları kapının önüne koyacaklarını söylediler. DİSK-Tekstil’e üye olanları sürekli sıkıştırıyorlar, mobbing uyguluyorlar” dedi.
“Sendikalı olmak yasal hak”
DİSK-Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, sendikalı olmanın yasal bir hak olduğunu ve tehditlerin devam etmesi durumunda suç duyurusunda bulunacakları belirtirken bir diğer işçi ise “müdürler, şefler, ustalar, zorbalıkla elemanların özgür iradesiyle DİSK-Tekstil’e geçmelerini engellemeye çalıştılar. Biz onca tehdit ve baskıya rağmen doğru bildiğimiz yoldan dönmedik” ifadelerini kullandı.
İşçilerin sendikal örgütlenme özgürlüğüne engel olmak suçtur
Konuya dair açıklama yapan Disk-Tekstil Bölge Temsilcisi Türkmen, “Öz-ak Tekstil işçileri, sendikal mücadelenin her aşamasında işçinin söz ve karar sahip olacağı, demokratik ve şeffaf bir işleyişin olduğu bir sendika istiyor. Biz de DİSK Tekstil olarak işçilere böyle bir sendikal anlayış ve mücadelenin sözünü ve güvenini vererek bu örgütlenmeyi başlattık” ifadelerini kullanırken işçilerin de bu süreç sonunda diğer sendikanın iş birlikçi davranışları sonucu işçilerin topluca Disk-Tekstil’e geçtiğini belirtti.
“Sendikadan istifaya zorlamak suçtur”
Sendikalı işçilere uygulanan baskıları hatırlatan Türkmen,  “sendikalı olmak ve işçilerin istediği sendikaya üye olma özgürlüğü, anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış bir haktır. İşçilerin sendikal örgütlenme özgürlüğüne engel olmak, sendikadan istifaya zorlamak ise suçtur” dedi.
Suç duyurunda bulunacaklar
Açıklamanın devamında patronları uyaran Türkmen, “eğer bu konuda fabrika yönetimi önümüzdeki birkaç gün içinde bu tutumundan vazgeçerek geri adım atmaz, sendikamıza ve bütün işçilere yönelik bu konuda tatmin edici bir açıklama yapılmazsa; bu baskıya ve tehditlere maruz kalan işçi arkadaşlarımızla birlikte, resmi tatil biter bitmez, bu fabrika hakkında ve fabrikanın bu suçu işleyen tek tek bütün yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini isteriz” dedi.