Direnişteki Systemair HSK işçilerine destek büyüyor

Birleşik Metal-İş, sendikalaştıkları için ücretsiz izne çıkarılan ve işten atılan Systemair HSK işçilerine destek amacıyla fabrika önünde eylem yaptı

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde sendikalaştıkları için ücretsiz izne çıkarılan ve işten atılan Systemair HSK işçilerinin direnişi sürüyor. İşçilerle dayanışma da büyüyor. Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi, çeşitli fabrikalardan işçilerin ve siyasi partilerin katılımıyla fabrika önünde eylem yaptı.
Eylemde konuşan sendikanın Gebze 1 Nolu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi, “Bu ülkede hukuk varmış gibi gösterildi, adalet varmış gibi gösterildi, işçi hakları varmış gibi gösterildi. Ama bu ülkenin işçileri için hiçbirinin olamadığı bir dönem içinden geçiyoruz. HSK işçilerinin yaşadığı bunun bir örneğidir” dedi.
15 Ekim’de Birleşik Metal-İş’in fabrikada yetki aldığını söyleyen Çiftçi, “Bunun üzerine işveren 46 üyemiz, yasa dışı şekilde ücretsiz izne çıkarmıştır. Direnişe geçen arkadaşlarımıza destek veren 2 işçi arkadaşımız da işten tazminatsız atılmıştır. İşçilerin yasal hakkına engel olmak istiyorlar ama bilsinler ki biz bu ülkenin karış karış her toprığında mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise “Bizim Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre belirlenmiş haklar vardır, belirli kurallar vardır. İşte bu kurallar zorlamaya ve çiğnenmeye başlanmıştır. Onlar hukuksuzluğa devam ediyor, biz de teşhir etmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
Pandemiyi fırsat bilen patronların gözlerini para kazanma hırsı bürüdüğünü dile getiren Serdaroğlu, “Ey Ankara, ey sarayın sakini, işte Türkiye’de senin uyguladığın yasa kullanılarak sendikalaşma engeleniyor. İşveren istediği gibi ücretsiz izne çıkartamaz. Bu korona fırsatçıları patronların oluşturduğu korana Cumhurbaşkanlığı Kabinesi açıklasın, hangisinin işyerinde sendika var? Açıklasın Turizm Bakanı. Bunlar sendikaya karşılar. Meclisteki hukuksuzluklar buralara yansıyor, işçiler sendikalaşmaktan vazgeçsin istiyorlar” dedi.