Dipsiz Göl soruşturmasında Danıştay, İçişleri Bakanlığı’nın kararını bozdu

Danıştay 1. Dairesi, Dipsiz Göl’ün yok edilmesi nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek için soruşturma izni vermeyen İçişleri Bakanlığı kararını bozdu

Danıştay 1. Dairesi, İçişleri Bakanlığı’nın Dipsiz Göl’ün kurutulmasında sorumluluğu olduğu gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek için soruşturma izni vermeyen kararını bozdu.

Sözcü gazetesinden İsmail Akduman’ın haberine göre, Gümüşhane’de define aranması için izin verilen ve tabanı iş makineleriyle kazılan Dipsiz Göl’ün kurutulmasına karşı Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve Ankara Barosu tarafından Gümüşhane Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusuna İçişleri Bakanlığı izin vermedi.

Bakanlığın kararına yapılan itiraz sonucunda ise Danıştay, olayda kusurlu oldukları ileri sürülen Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek hakkında soruşturma izni verdi.

Danıştay 1’inci Dairesi, “Dipsiz Gölde mera niteliğindeki alanda define arama ve kazı çalışması yapılmasına göz yummak ve gölün kurumasına, meranın tahribine neden olma” soruşturulması için Tetkik Hâkimi T.K’yı görevlendirdi.

Dipsiz Göl’de ne olmuştu?

12 bin yıllık Dipsiz Göl’de bir kişinin kazı için başvurması sonucu Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı için izin verdi. Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem ile jandarma yetkililerin de eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleriyle kazıldı. Beş gün sürdürülen kazı çalışmaları define bulunamayınca sonlandırıldı. Müdahaleler sonucunda suyu tamamen boşaltılan gölde yapılan kazı sonucunda gölün taban ve kıyı toprak yapısının bozulduğu belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here