Dev Turizm-İş: “10 milyon asgari ücretin altında çalışıyor”

İstanbul Kadıköy’de basın açıklaması yapan isteyen Dev Turizm-İş, asgari ücretin en az 3 bin 800 olmasını, salgının faturasının emekçilere kesilmemesi gerektiğini söyledi
Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş), devam eden asgari ücret görüşmelerine ilişkin Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde basın açıklaması yaptı. “Asgari ücret yetmez insanca yaşamak için gelir güvencesi“ pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Asgari değil insanca yaşam“ ve “İş ekmek güvence“ sloganları atıldı. Açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.
Güvence Hareketi üyelerinden Sezgin Kartal, turizm işçilerinin pandemi döneminde güvencesiz çalıştığını belirterek, “Emekçiler, çarklar dönsün diye işe değil ölüme gönderiliyor. Kısıtlamalar gelince turizm işçileri olarak daha kötüye gittik. İş yerlerimiz kapatıldı. İş arkadaşlarımızın birçoğu evde ve hiçbir gelir güvenceleri yok. Zenginler servetine servet katarken, virüsün faturası yine emekçilere kesildi” diye konuştu.
“İşçiler kaderine terk edildi”
Gençlik Meclis üyesi Bekir Sade, sermayenin korunması için yoksulların hayatının hiçe sayıldığını söyledi. Sade, “Bizim vergilerimizle kendilerine Saraylar yapanlar şu anda milyonlarca işçiyi kendi kaderlerine terk ediyorlar. Her koşulda şükretmeyi öğütlüyorlar. Tam kapanmayı gerçekleştirmeyerek daha fazla insan ölüme itiliyor. Patronların borçları siliniyor, vergileri yapılandırılıyor” dedi.
“İnsanca yaşanabilecek temel gelir verilmelidir”
Dev Turizm-İş Sendika Üyesi Ali Rıza Özkan ise, asgari ücret ve bütçe tartışmalarının, ekonomik kriz ve pandeminin emekçilere yükledikleriyle ele alınması gerektiğini söyleyerek, “Asgari ücret giderek ortalama ücret haline geliyor. 10 milyon civarında işçi asgari ücret altında veya asgari ücrete yakın bir ücretle çalışıyor” ifadelerini kullandı.
Asgari ücretin gelir kaybı dikkate alınarak ve vergiden muaf bir şekilde belirlenmesi gerektiğini söyleyen Özkan, “Sadece kayıtlı-güvenceli çalışanları gözeten bir yaklaşımla hareket edemeyiz. Ekonomik kriz ve pandemide sayıları daha da artan güvencesiz çalışan arkadaşlarımıza insanca yaşayabileceği temel gelir verilmelidir” dedi.
Talepler sıralandı
Özkan, turizm işçilerinin taleplerini şöyle sıraladı:
“* Salgın döneminde asgari ücret farklı hesaplanmalıdır. Brüt asgari ücret net olarak ödenmelidir.
* Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalı, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden vergi alınmamalıdır.
* 2021 asgari ücreti net 3 bin 800 TL olarak saptanmalıdır.
* Herkese insanca yaşayabileceği asgari ücret tutarında temel gelir verilmelidir.
* Gelir güvencesinin kaynağı servet vergisidir. Azdan az, çoktan çok vergi alınmalıdır.
* Pandemiyi kontrol altına almak için 21 gün gelir güvenceli tam kapanma yapılmalıdır.”
Açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here