DEÜ Hastanesi sağlık çalışanları hakları için seslerini yükseltti

DEÜ Hastanesi sağlık çalışanlarının, ek ödemelerinde yüzde 20 kesinti uygulanmasına ilişkin yaptıkları eylemelerle ilgili başhekimliğin kanuni işlem başlatacağını duyurmasına tepkileri devam ediyor.
Dokuz Eylül Hastanesi sağlık çalışanları sendika ve odalarla ek ödemelerdeki kesintilerle karşı eylemlerini sürdürüyor. Asistan Hekim İnisiyatifi, Demokratik Sağlık Sen, Eğitim Sen, İzmir Tabip Odası, Tez Koop İş, Tükiye sağlık İş Sendikası, Türk Sağlık Sen’in bir araya gelerek sürdürdükleri eylemin 5.gününde sağlık emekçileri hastane bahçesinde bir araya ek ödemelerden yapılan kesintiler tepki gösterdi. Ayrıca başhekimliğin eylemler nedeniyle savunma istemesi de alkışlarla protesto edildi.
Kurum temsilcilerin söz aldığı açıklamada sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Ek ödeme degil temel ücret” sloganları atılırken açıklamaya SES MYK üyeleri, Ege Üniversitesinden asistan hekimler ve Çağdaş Hukukçular Derneği de destek verdi.
TALEPLER YERİNE GETİRİLMEDİĞİ SÜRECE MÜCADELEYE DEVAM
Açıklamada konuşan SES MYK üyesi Pınar İçel, “Sırça köşklerde oturarak, kovidli servislere adım atmayarak, taleplere kulakları tıkayarak halkla bizi karşı karşıya getiren söylemlerle hastane idareciliği yapılmaz. Sağlık emekçilerinin talebi net, en başından beri sadece alkış yetmez şiddeti önleyin, emeğimizin karşılığını verin diyoruz. Talepler yerine getirilmediği sürece mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

“SORUŞTURMALARA KARŞIYIZ”
İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Varlık Obuz da “Biz öncelikle dinlenilmek istiyoruz. Başhekimlikten ek ödemelerle ilgili randevu istendi bir şeyler açıklansın dendi. Fakat randevu talebimiz gerçekleşmedi. Dün öğrendik ki ana bilim dalı başkanları, dekanlıkta başhekimlik ile bir toplantı yapmışlar. Bu toplantıda çalışanların ve asistanların ana bilim dalı başkanları tarafından uyarılması istenmiş. Bu gerçekten acı bir durum. Bir hastane öğretim üyesiyle, asistanıyla, hekimleriyle hemşiresiyle sağlık bir bütündür. Bu nedenle pek çok arkadaşımıza soruşturmalar geldi, savunmalar istendi. Bunların karşısındayız. Birlikte direnip mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
“SAĞLIKLI VE İNSANCIL ÇALIŞMA DÜZENİ İSTİYORUZ”
Asistan Hekimi isiyatifi temsilci ise, “Taleplerimizi dile getirirken polisle karşı karşıya kaldık bu da yetmedi sarı zarflar aldık. Başhekimle görüşemiyorken dekanlığıma savunma vermek zorundayım. Taleplerimiz net, pandemi ek ödemeleri eşit işe eşit ücret prensibi doğrultusunda yeniden düzenlenmeli. Sağlıklı ve insancıl bir çalışma düzeni istiyoruz” diye konuştu. Diğer kurum temsilcileri de sağlık çalışanları ile mücadeleyi yükseltme çağırısı yaptı.