Dersim orman yangını: Sivillerin müdahale etmesine izin verilmiyor

Dersim’de yaklaşık 5 gün önce başlayan orman yangını sürüyor. Bölgeden yer yer dumanlar yükseliyor. Operasyon bölgesi olduğu için sivillerin müdahale etmesine izin verilmiyor.

Dersim’de her yıl olduğu gibi bu yıl da orman yangını haberleri geliyor. Hozat ve Ovacık ilçeleri arası, Hozat’a bağlı olan Koceri ve Dereköy bölgeleri Amutka mevkiinde 9 Mayıs’ta başlayan orman yangını devam ediyor.  Askeri operasyonların yapıldığı bölgede kimse yangına müdahale edemiyor. Mevsim şartlarından dolayı yangın yayılmasa da yer yer bölgeden dumanlar yükseliyor.

Yangın bombardıman yapılan alanlarda sürüyor

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre, Yangının deva ettiği bölgeye yakın köylerde bulunan yurttaşların verdiği bilgiye göre yangın askeri operasyon sonrasında çıktı. Bölgede geniş bir alanda dumanların yükseldiği yerler, bombardıman yapılan alanlar. Operasyon bölgesine girişlere izin verilmediği için yangın söndürme çalışması ise yapılamıyor.

Solmaz: Bölgeden hala dumanlar yükseliyor

Dersim’de devam eden orman yangını bölgede yaşanan hak ihalelerine ilişkin Artı Gerçek’e konuşan İHD Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, yangının önceki yıllarda olduğu gibi gür değil, belirli aralıklarla sürdüğünü söyledi. Kısıtlılık kararı olduğu için bölgeye gidemediklerini, o bölgeye yakın olan köylerden bilgi aldıklarını aktaran Solmaz, “Yurttaşlar bize bilgi aktarıyor. Malum İlkbahardayız. Bölgede yer yer hala kar var ve kuru otlar fazla yok. O açıdan yangın önceki yıllarda olduğu gibi fazla gelişmedi. Yangın kendi kendine sönme durumuna gelse de bölgeden hala dumanlar yükseliyor. Büyük ihtimal yanan kuru kütüklerin rüzgarın etkisi ile tekrar yanmasından dolayı dumanlar yükseliyor” dedi.

Bu yangınlar yazın nasıl geçeceğinin habercisi

Dersim coğrafyası meşe ormanları ile kaplı. Yoğun askeri hareketliliğin yaşandığı Dersim’de her yıl onlarca defa orman yangınları çıkıyor ve bu yangınlarda yüzlerce hektarlık alan yok oluyor. Dersimde yangınların genellikle askeri operasyon, yada havadan yapılan bombalama sonucu çıktığını hatırlatan Gürbüz, “Dersimde askeri operasyonun mevsimi yok. Dört mevsim operasyonlar yapılıyor. Ama özellikle yaz ayları yangınlar çoğalıyor. Bakın bu yıl yangın çok erken başladı. Mayıs ayında kolay kolay yangın çıkmazdı. Ağaçlar tam açmamış, kuru ot yok. Ama buna rağmen günlerdir yanan ormandan söz ediyoruz. Bu durum bu yazın nasıl geçeceğinin habercisi gibi” diye anlattı.

Karakolların etrafındaki ormanlıklar yakılıyor

Dersim başta olmak üzere bölgede meydana gelen orman yangınların bir başka nedeni karakollar. Kırsal alanlara, dağlara, köylere kurulan askeri karakollar ‘Güvenlik’ gerekçesi ile karakolların etrafındaki meşelikleri yakıyor. Karakolların etrafının yakılmasından dolayı her yıl sayısız yangın çıktığını anlatan Solmaz, “Bu konuyu defalarca gündeme getirdik. Güvenlik gerekçesi yâda kör noktayı ortadan kaldırmak için karakollar, askeri birlikler gibi kolluğun kullandığı alanlarda ormanlar yakılıyor. Sivillerin o yangına müsaade etmelerini de izin verilmiyor. Durum böyle olunca yangınlar kontrolden çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Meralar kullanılamıyor

Bölgede uygulanan politikalar doğayı olduğu kadar insan hayatını da olumsuz etkiliyor. Kırsal alanda yaşayan yurttaşlar meralarını kullanmadıkları gibi operasyon bölgelerine sivil can kayıpları da yaşanıyor. Dersim coğrafyasının bir bütün olarak tahrip edildiğini ifade eden Solmaz şunları söyledi: “Ormanlarımız yok ediliyor, her here madenler yapılıyor. HES’lerle coğrafyamız sulara gömülüyor. İnancımız, yaşamımız ve yaşam alanımız hedef alınıyor. Hak ihaleleri giderek artıyor.  Tüm bunlara dur dememiz gerekiyor. Doğamızı, coğrafyamızı ve yaşamımızı korumalıyız.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here