Dersim Kadın Plaftormu: 5 Ocak’ta Gülistan için sokaktayız

Gülistan Doku, 5 Ocak’tan beri kayıp. Neredeyse bir yıl tamamlanacak ama etkili bir soruşturma yürütülmediği için Doku bulunmadı, kaybolmasından sorumlu olan Zaynal Abarakov ise tutuklanmadı. Dersimli kadınlar, 5 Ocak’ta faillerin korunup kollanmasına karşı alanlarda olacak, Gülistan’ın sesini yükseltecek

Dersim Kadın Platformu, kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bir yıla yakın zamandır bulunmamasına ilişkin açıklama yaptı.

KESK binasında yapılan basın toplantısında konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve katliamların sistematik bir şekilde sürdüğünü söyledi. Kürdistan’da yürütülen savaş siyasetinin, kadına dayatılan ikincil konumu derinleştiren ve kadın kimliğini yok sayan bir şekilde devam ettiğini belirten Yeşil, bu politikaların somutlaşmış halinin Gülistan Doku olduğunu dile getirdi.

Kaybolduğu ilk günden beri Doku’nun intihar ettiği yönünde algı oluşturulmaya çalışıldığını, somut bir delil varmış gibi uzun bir süre sadece suda arandığını hatırlatan Yeşil, “Bu süreçte toplum ve kadınların hafızası başka şeylere işaret ederken, yetkililer aileyi de baskı ve denetim altında tutarak istedikleri gibi davranmaya devam etmişlerdir” dedi.

‘Kadınlar katlediliyor, failler korunup aklanıyor’

Yeşil, Dersimli kadınlar olarak Doku’nun kaybolduğu ilk günden itibaren soruşturmanın genişletilmesini, şüpheli Zainal Abarakov’un tutuklanmasını talep ettiklerini hatırlattı. Yeşil, şöyle devam etti: “Bölgede kadınlar üzerinden taciz, tecavüz, katletme ve kaybetme politikaları bugün erkek egemen sistem tarafından daha fazla üretilirken, failler ve katiller korunup aklanıyor. Biz kadınlar bu izlenen politikalara karşı örgütlü kadın mücadelemizi büyütecek tüm bu olayların takipçisi olacağız.”

‘Failleri aklamanıza izin vermeyeceğiz’

Doku’nun kaybolmasının birinci yılı olan 5 Ocak’ta alanlarda olacaklarını duyuran Yeşil, tüm kadınları Gülistan’ın sesine ses katmaya çağırdı ve ekledi: “Failleri aklamanıza, korumanıza izin vermeyecek hesap soracağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here