Denetimli serbestlikle salındı, ayrılmak isteyen eşini öldürdü

Ayrılmak istediği eşi tarafından öldürülen Seher Çatalca’nın eniştesi İbrahim Ayaz: Seher, kolluk kuvvetlerinin de görevini yapmaması üzerine Ceyhun Çatalca ile birlikte yaşadığı eve geri dönmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz gün İstanbul Tuzla Aydınlı’da ayrılmak istediği eşi tarafından öldürülen 25 yaşındaki, iki çocuk annesi Seher Çatalca’nın eniştesi İbrahim Ayaz, Ekmek ve Gül’e konuştu.

4 yıl önce hamile eşi Ceylan Ayaz’a yardım etmek için Mardin’den İstanbul’a gelen baldızı Seher Çatalca’nın burada tanışıp evlendiği Ceyhun.Çatalca tarafından sürekli şiddet gördüğünü anlatan İbrahim Ayaz, Seher Çatalca’nın  birçok kez şikayette bulunduğunu söyledi. Ayaz, Seher Çatalca’nın yaşadıklarını şöyle anlattı: “Daha ilk çocuğuna hamileyken Seher bir gün kapıma geldi. Yüzü gözü mosmordu. Kocası bir hafta boyunca ortadan kayboldu, bulamadık. Seher, daha önce aldığı bir darp raporuna istinaden Ceyhun Çatalca’dan şikayetçi olmuştu. Ancak hem kendi ailesinin hem de Ceyhun Çatalca’nın ailesinin baskıları yüzünden şikayetini geri çekmeye zorlandı. Seher, kolluk kuvvetlerinin de görevini yapmaması üzerine Ceyhun Çatalca ile birlikte yaşadığı eve geri dönmek zorunda kaldı. Şiddetin devam etmesi üzerine ayrılmak istedi. Ceyhun Çatalca çocukları alıp ailesinin Tuzla Aydınlı’daki evine götürdü. Ceyhun Çatalca’nın tehditlerinin devam etmesi üzerine Seher 1 ay önce Ceyhun Çatalca ile birlikte yaşadıkları evden taşınmak zorunda kaldı. 14 Aralık günü çocuklarının görmeye gittiği kayınvalidesinin evinde Ceyhun Çatalca tarafından birçok yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Seher’i bıçakladıktan sonra bana mesaj atarak ‘İbo en sonunda bıçakladım onu, inşallah ölür’ dedi.”

Katil Ceyhun Çatalca’nın henüz yakalanmağı öğrenildi.

Seher’in katili daha önce de salıverilmişti

Başka bir adli suçtan aranan Ceyhun Çatalca, 2017 yılında darbettiği kız kardeşinin şikayeti üzerine yakalanmıştı. Bunun üzerine geçmiş suçları da gözetilerek 8 ay cezaevinde kaldıktan sonra denetimli serbestlikle salıverildi. Denetimli serbestlik yoklamalarını aksatması üzerine bir kez daha cezaevinde 2 ay kaldıktan sonra tekrar salıverildi.

Adile Doğan: Nasihat etme şiddeti engelle

“Yine gözümüzü bir kadın cinayetiyle açtık” diyen Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, çok tanıdık bir manzarayla karşı karşıya kalındığını söyledi. Elinde darp raporu olan kadınların öldürülmeye devam edildiğini ifade eden Doğan, “Henüz 25 yaşında olan Seher, şiddet gördüğü eşinden boşanmak istedi, bunun için evini ayırdı, tehditler sonucu iki defa ev değiştirmek zorunda kaldı, elinden zorla alınan çocuklarını görmeye gitti ve öldürüldü. Ailesinden destek istediği halde yalnız bırakılan Seher yaşamak için elinden gelen her şeyi yapmıştı. Yine hiçbir şey yapmayan devletin kurumları oldu. Şiddet mağduru kadınların hayatını korumakla yükümlü İçişleri Bakanı ‘Erkeklere sesleniyorum. Kendinize gelin, böyle ayıp mı olur?’ diye erkeklere nasihat ededursun, biz Seher’in ve şiddet mağduru bütün kadınların davasının takipçisi olacağız” dedi.

 

 

1 YORUM

  1. bu sucu isleyen kansizi taniyorum bu ipsiz sapsiz serefsizin tekiydi kimse sevmezdi bunu yedigi kaba pisleyen hayvanin onde gideniydi hapisten ayri kalamaz bu sureklo bi bela cikarir girer iceri insallah belasini bulur tezden hapis buna ceza degil ödül ödül . 2 kucuk cocuga uzuluyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here