Demir çelik işçileri: İşimiz zaten yüksek riskli, ücretli izin verilmeli

Koronavirüs (covid-19) salgını ülke genelinde yayılırken fabrikalardaki tedirginlik had safhaya çıkıyor. Telafisi mümkün olmayan kazaların yaşandığı demir çelik sektöründe çalışan işçiler, “İşimiz zaten yüksek riskli, ücretli izin istiyoruz” diyor.
Aliağa’da kurulu demir çelik ve petrokimya işletmelerinde çalışan pek çok işçi bakanlığın genelgesinden bu yana idari izne gönderildi. HABAŞ iki haddehane işletmesinde üretimi durdururken, çelikhanedeki bir ocağın da çalışmadığını anlatan işçiler bunun üretimin yüzde 40 düşüğü anlamına geldiğini söylüyor. İşçiler içinde bulundukları durumu şöyle anlatıyor: “Belli bir yaşın üstündekiler ve rahatsızlığı olanlar izne gönderildi. Yakında fabrika da duracak söylentisi var. Tedirginlik var hepimizde. Sadece kendimiz için değil, evdekileri de korumakla yükümlüyüz. Örneğin limanla ilgili söylentiler var, orada arkadaşlara bulaştı diye, kesin olup olmadığı belli değil. Hastalık bulaşır ve evdekilere de bulaştırırız diye endişeliyiz. Bir başka endişemiz ise çalışmadığımızda ücret alamamak. Fabrikada durdurulan yerlerin ne zamana kadar durdurulduğu belli değil. Sendika olanlar hakkında yeterli bilgilendirme yapmıyor.”

“Ücretli izin verilmeli”

İşçiler zaten üretimin epey düştüğünü, herkesin sokağa çıkma yasağını beklediğini söylüyor. Patronların da işçileri canından bezdirerek ücretsiz izne razı etmeye çabaladığını anlatan bir işçi, “Bu durum nereye kadar varacak bilmiyoruz. Herkes devletin ve şirketin ağzının içine bakıyor. Bir an önce ücretli izin verilmeli ama sanki inada bindirdiler. Devletin gösteriş yaptığı ortaya çıktı. Elektrik, su, doğal gaz faturalarını öteleyeceğiz, vergi almayacağız diyemiyor. Neden, her şeyi satmış çünkü. İşsizlik fonu var rahat olun diyemiyor. Böyle zamanlarda büyük devlet falan her şeyin lafta olduğu ortaya çıkıyor” diyor.

“Servislerde dip dibeyiz”

İzmir Demir Çelik’te çalışan bir işçi ise “Bakanlığın açıklamasından sonra hastalığı olanlar, yaşı ilerlemiş olanlar idari izne çıkarıldı. Ateş ölçer, dezenfektan gibi önlemler fabrikada yeni yeni alınmaya başlandı. Ama işletme zaten baya kirli ve tozlu bir yer. Vardiya bitimi yeterince temizlenme olduğu söylenemez. Servislerde dip dibe gidip geliyoruz. Herkesin kafası dalgın diyebilirim” dedi. Demir çelik sektöründe çalışan işçiler diğer iş kollarına göre daha tedirgin. Çünkü iş kazalarının yüksek olduğu bu işletmelerde küçük kaza diye bir şey neredeyse yok. Aksine küçük bir ihmal telafisi imkansız kayıplara yola açabilir. İşçiler bu duruma dikkat çekiyor: “Varsayalım bir arkadaşımızın hasta olduğu fark edilmedi ve birdenbire fenalaştı. Ne olacak? İlla başımıza mı gelmeli?”