Dayanışmanın güzelliği bir kez daha sokaklarda

Pandeminin ilk günlerinde kurulan ve faaliyetlerini sürdüren Kadıköy Dayanışma Ağı, her akşam sokakta kalmak zorunda olanlara ve ihtiyacı olanlara yemek dağıtıyor. Ancak 21.00’de başlayan yasaklar nedeniyle yoksulluğun yoğun olduğu Fikirtepe gibi mahallelere gidemeyen gönüllüler, bunun için dayanışma ve mücadele çağrısı yapıyor.

Covid-19 salgını sürüyor. Pandemide ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla halk salgınla baş başa bırakılırken, iktidar açıkladığı 2021 asgari ücretle bir kez daha işçi ve emekçiyi, halkı değil de sermayeyi düşündüğünü gözler önüne serdi.

Türkiye’de çok sayıda işsiz var. Öte yandan asgari ücretin altında aldığı maaşla geçinmek zorunda kalanlar; sokakta yaşamaya mecbur bırakılan göçmen işçiler, çocuklar, yoksul aileler de hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Devletten hiçbir yardım gelmezken halk yine birbiriyle dayanışma içerisinde yoksulluğun üstesinden gelmeye çalışıyor.

Pandeminin ilk günlerinde kurulan Kadıköy Dayanışma Ağı, bugünlerde de sokaklarda yaşamak zorunda kalanlara, yoksul ailelere, göçmen işçilere yemek dağıtıyor.

Kendileriyle geçirdiğim bir akşam dayanışmanın güzelliğini görmeye yetiyor. Kadıköy’deki Ada Cafe’de bir araya gelen gönüllüler burada kendi aralarında topladıkları paralarla yemekler yapıyor, tamamen hijyen kurallarına uyarak yemekleri paketliyorlar. Tek tek listeler çıkarılıyor; arka sokakta kalan 9 çocuk, akciğer ameliyatı olan babanın 5 kişilik ailesi, çöp toplayan ağabey… Liste böyle uzadıkça uzuyor.

‘Bu akşam bir çeşit fazla olsun’

Öte yandan standa pişirdiği yemeklerle gelen, “Bu akşam bu yemeği yaptım, bir çeşit fazla olsun” diyenler de oluyor. Yemekler dağıtılırken, “arka sokakta ki çocuklar gelmedi gidip bir bakalım bir şey mi oldu” diye de sürekli yemek almaya gelenlerin gelmeyişi de ayrı bir tedirginliğe neden oluyor.

Kadıköy Dayanışma Ağı gönüllülerinden Rahim Noz ile pandeminin başında kurulan Kadıköy Dayanışma Ağı’nın yemek dağıtırken yaşadıkları zorlukları konuştuk. Bir önceki sokağa çıkma yasaklarında akşamların serbest olduğunu ve bu nedenle 00.00’ye kadar bir çok yoksul mahalleye yemek dağıtabildiklerini hatırlatıyor Noz. Şu an 20.00’de iş yerlerinin kapatılması ve 21.00’de yasağın başlamasıyla artık mahallelere ve evlere dağıtım yapamadıklarını da belirtiyor Noz.Noz: Yasak nedeniyle yoksul mahallelere gidemiyoruz

Rahim Noz, “Genellikle Kadıköy’de yaşayan arkadaşlamız buradan gelip alıyorlar. Gelemeyenler ve yerini bildiğimiz yani yasağa kalmayacak şekilde yakın olan arkadaşlarımıza biz götürüyoruz yemekleri. İlk pandemi yasakları esnekti, tüm gece 00.00’e kadar dağıtım yapabiliyorduk. kadıköy’de de ihtiyaç var ancak göçmen işçiler, kağıt toplayan Suriyeli işçilerin olduğu, yoksul insanların çok yoğun olduğu Fikirtepe gibi yerler var. Şu an oralara gidemiyoruz” dedi.

‘Götüremediğimiz yerler var çünkü aracımız yok’

Bu engeli aşmak için belediye ve kaymakamlıkla görüşeceklerini ve azından Kadıköy Dayanışma Ağı gönüllülerinin yasaktan muaf tutulması için mücadele edeceklerini söylüyor Noz ve devam ediyor: “Sadece Kadıköy bile olsa mesela akciğer ameliyatı olan bir baba var 5 kişiyi geçindirmesi gerekiyor ve şu an yerinden kalkamıyor. Yemek almaya gelemiyorlar. Biz götüremiyoruz çünkü uzak, yürüyerek gitmemiz gerek bu da yasağa takılmak anlamına geliyor. Hepimiz Kadıköy Dayanışma Ağı’nın gönüllüsüyüz aracımız olmadığı için bir çok dağıtımı yürüyürek yapmak zorundayız. Böyle bir kısır döngü içerisindeyiz açıkçası. Bir şekilde dağıtımları sürdüreceğiz. Her akşam buradayız. 18.30’da toplanıp yemekleri hazırlıyor, 19.00’da dağıtıma uygun hale getiriyoruz. 20.00’ye kadar dağıtımı bitirip standı topluyoruz. Herkese gönüllü olarak bizimle çalışmaya çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here