Dayanışma ağları sağlık çalışanları için koruyucu siperlik üretiyor!

ÖZEL HABER –
Hastanelerden, Covid 19 riskiyle karşı karşıya olan sağlık çalışanlarının yeterli miktarda koruyucu ekipmana ulaşamadıkları haberleri gelirken; birçok il ve ilçede kurulan dayanışma ağlarında gönüllüler büyük bir enerjiyle sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik ve maske üretiyorlar.
İstanbul’da; Kadıköy, Gazi, Maltepe, Sarıgazi ve Sarıyer’de dayanışma ağları ve Ayvalık Yerel İnisiyatif; asetat kağıdı, sünger ve lastikten oluşan siperlikleri ve maskeleri üreterek başta sağlık çalışanları olmak üzere PTT çalışanlarına ve kendilerinden talep eden muhtarlıklara da dayanışmayla üretilen bu malzemeleri ulaştırıyor.
Sağlık emekçileri için konunun iki yönü
Sağlık emekçileri, malzeme eksikliği yaşadıklarını duyuran bazı meslektaşlarının haklarında işlem yapıldığını görüyor ve bundan endişe duyuyorlar; fakat tüm hastanelere bu malzemelerin devlet tarafından yeterli miktarda sağlanmadığı şu durumda, kendilerinin ve hepimizin sağlığının en öncelikli konu olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden doğrudan dayanışma ağlarına ulaşıyorlar. Henüz böyle bir çalışmanın olmadığı illerdeki hastanelerden de dayanışma ağlarının ürettiği siperliklere talep oluyor. Dayanışma ağları ise hepsine yetişmeye çalışıyor her geçen gün yeni gönüllüler bu malzemelerin yapımına katılıyor. Yaşamak ve yaşatmak için dayanışmanın en meşru şey olduğunu her yerde dile getiriyorlar ve her ilde dayanışma ağlarının kurulmasını teşvik ediyorlar.

Dayanışma öğretiyor
Kimi dayanışma ağlarında gönüllüler maske ve siperlikleri dikiş makinesiyle üretirken, kimi gönüllüler zımba gibi basit makinelerle evlerinde üretiyor. Maskelerin daha pratik üretilmesi, takan emekçiler için daha rahat olması için denedikleri yöntemleri, edindikleri bilgileri birbirleriyle paylaşıyorlar.
Üretilmeden önce ve üretimden sonra tüm malzemeler dezenfekte ediliyor. Malzemelerin tedarikini ve gönüllülere ulaşmasını; ardından da sağlık çalışanlarına ulaştırılmasını ise yine dayanışma ağları sağlıyor.
Ayvalık Yerel İnisiyatif gönüllüleri, bu süreçte siperlik ve bez maske için oluşturulan iki çalışma grubunun yanı sıra ulaştırma için de bir ekip kurulduğunu; ayrıca çalışmalardan haberdar olup malzeme ve makine desteği verenlerin de olduğunu belirtiyorlar. Üretim sürecine katılan gönüllüler “tüm gönüllülere teşekkürler, bir işe yaramanın hazzını yaşattığınız için” diyorlar.

Her yaştan gönüllü
20 yaşında makine başında maske diken gönüllü de var, 79 yaşında evinde üreten de… Dayanışma ağları her yaştan gönüllüyü, birbirlerinin ve tanımadıkları yüzlerce insanın sağlığı için emek verme isteğiyle bir araya getiriyor.