Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransız markaları boykot etme çağrısında bulundu

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sarayında Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı adlı bir etkinlikte konuştu. Erdoğan’ın hedefinde yine Fransa vardı. Cumhurbaşkanı, Fransız mallarına dönük boykot çağrısı yaptı, “Sakın Fransız markalarına itibar etmeyin, bunları satın almayın” dedi
Erdoğan’ın boykot açıklamasının öne çıkan bölümleri şöyle:
“Fransa’da Müslümanlara zulüm varsa oraya da sahip çıkalım diye dünya liderlerine sesleniyorum. Fransa’da Müslümanlara zulüm varsa oraya da sahip çıkalım diye dünya liderlerine sesleniyorum. Nasıl Fransa’da Türk markalı mal satın alınmayın diyorsa, buradan milletime sesleniyorum, sakın Fransız mallarını satın almayın.
Gün geçmiyor ki Müslümanlara ait ibadethaneye saldırı haerini almayın. Buradan Şansölye Merkel’e de sesleniyorum; hani sizde din özgürlüğü vardı, devletinizin güvencesi vardı? Bir sabah namazında yüzü aşkın polis camiye saldırıyor. Bunların tam tersini Türkiye’den duydunuz mu, hayır. Bizde gerçek din özgürlüğü var, bunlarda yok.

Türkiye-Fransa ticareti

Doğu Akdeniz ve Libya’daki gelişmeler nedeniyle Türkiye ile Fransa arasında diplomatik gerginlik artarken bu gerilim ticaret sahnesinde bugüne kadar önemli bir karşılık bulmadı.
Fransa hükümetinin verilerine göre Türkiye, Fransa’nın AB dışındaki 3. büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor. İki ülke arasında 2019’da gerçekleşen ticaret hacmi 14 milyar 677 milyon avro. Son on yılda, iki ülke arasında ticaret hacmi yüzde 47,4 seviyesinde yükseldi.
Euronews’te yer alan habere göre, 2014 yılından bu yana Türkiye’nin Fransa’ya yaptığı ihracat, Fransa’nın Türkiye’ye yaptığı ihracattan fazla. Özellikle 2019 yılında Türkiye’nin ihracatı 8,7 milyar avroya çıkarken Fransız ihracatı 5,9 milyar avroda kaldı.

Türkiye ile Fransa arasında neler alınıp satılıyor?

Türkiye’nin Fransa’ya ihraç ettiği ürünler: Otomobil sanayi ürünleri (30,9%), hazır giyim ( 14,0%), otomobil yan sanayi ürünleri (6,1%), elektrikli ev aletleri (5,1%), genel kullanıma yönelik makine ve cihazlar (3,6%), tekstil endüstrisi ürünleri (3,1%) ve elektrikli cihazlar (2,7%).
Fransa’nın Türkiye’ye ihraç ettiği ürünler: Genel kullanıma yönelik makine ve cihazlar (9,5%), temel kimyasal, azotlu, plastik ve sentetik kauçuk ürünler (9,1%), uçak ve uzay endüstri ürünleri (8,2%), demir ve çelik ürünleri (8,1%), otomobil yan sanayi ürünleri (7,6%), elektrikli cihazlar (6,9%), tıbbi farmasötik ürünler (6,5%)
Merkez Bankası verilerine göre 2002-2018 döneminde Fransa sermayeli firmalar tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen doğrudan yatırımların toplamı 7 milyar 274 milyon dolar seviyesinde. Aynı dönemde Türk sermayeli firmaların Fransa’ya gerçekleştirdiği doğrudan yatırımların toplamı 235 milyon dolar olmuştur. Türkiye’de bin 524 Fransa sermayeli şirket faaliyet gösteriyor.