Cumartesi Anneleri: Hukuksuzluğa itiraz etmek toplumsal görevdir

Haftanın açıklamasını yapan Cumartesi İnsanlarından Ayşe Çetinbaş: “Soruşturma makamları, olayı aydınlatma ve sorumluları tespit etmekte gerekli adımları atmadı. Suçun failleri delilleriyle birlikte mahkemeler önüne çıkarılmadı” dedi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları adalet arayışlarının 829. haftasında 26 önce İstanbul’da polis tarafından gözaltına alınan ve işkence yapılarak öldürülen Rıdvan Karakoç faillerinin yargılanmasını istediler.

Covid-19 salgını nedeniyle bir yıla yakın süredir sosyal medya üzerinden yapılan eylemde bu haftanın açıklamasını Cumartesi İnsanlarından Ayşe Çetinbaş yaptı. Çetinbaş, Rıdvan Karakoç’un gözaltına alınması sonrasında başlayan sürece ilişkin şşu bilgileri paylaştı:

“34 yaşındaki Rıdvan Karakoç İstanbul’da yaşıyordu. Kürt siyasi partileri ile sanat ve kültür kurumlarında çalışmalar yürütüyordu. 1994 yılında gözaltındaki bir kişinin verdiği ifade doğrultusunda hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

“Rıdvan Karakoç’u arayan polisler ailesinin evini gözetim altında tutuyordu. Zaman zaman da eve baskınlar  düzenliyor,“Rıdvan’ı bize getirin, eğer getirmezseniz gördüğümüz yerde öldürürüz” diye aileyi tehdit ediyordu.

“Eve gelemeyen Rıdvan, ailesi ve avukatı ile düzenli bir biçimde haberleşiyordu. Gözaltına alınması halinde kullanılmak üzere Avukat Eren Keskin’e posta ile vekâlet gönderdi.

“Gözaltına alındığı inkar edildi”

“Rıdvan’ın ailesi ve avukatı ile haberleşmesi, 15 Şubat 1995 tarihine kadar devam etti. Bu tarihten sonra Rıdvan’la bağlantı kesildi. Evdeki polis ablukası kalktı, polis baskınları son buldu.

“Karakoç Ailesi, tüm mercilere başvuru yaptı ancak sonuç alamadı. Gözaltına alındığı inkâr edilen Rıdvan için devletin tüm kurumları ‘Bizde yok’ cevabı verdi.

“110 gün süren ısrarlı bir arayışın ardından Rıdvan Karakoç’un işkence izleri taşıyan bedenine Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda ulaşıldı. Ailesi her yerde Rıdvan’ı ararken, onun cansız bedeni savcılık dâhil tüm resmi kurumlardan geçmiş, günlerce Adli Tıp Kurumu’nda bekletilmiş ve ailesine haber verilmeden “kimliği meçhul kişi” olarak gömülmüştü.

“Etkili ve adil bir soruşturma yürütülmedi”

“Gerçek bu kadar açıkken Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’nın takip ettiği Rıdvan Karakoç dosyasında (1995/805 esas sayılı) 26 yıldır süratli, etkili ve adil bir soruşturma yürütülmedi.

“Soruşturma makamları, olayı aydınlatma ve sorumluları tespit etmekte gerekli adımları atmadı. Suçun failleri delilleriyle birlikte mahkemeler önüne çıkarılmadı. Soruşturma hiçbir işlem yürütülmeden sürüncemede bırakıldı.

“829. haftamızda bir kez daha Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na sesleniyoruz: Soruşturmanın etkin bir biçimde yürütülmesi, soruşturma organlarının temel görevidir. Bu görevinizi yerine getirin.

“Rıdvan Karakoç dosyasında soruşturmayı, olayın  tam olarak nasıl meydana geldiğini belirleyecek, sorumluların tespit edilmesini ve cezalandırılmasını sağlayacak  etkinlikte yürütün ve adil bir biçimde sonuçlanmasını sağlayın.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here