Cumartesi Anneleri adalet arayışının 836. haftasında: “Talat Türkoğlu’na ne oldu?”

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilenler için sürdürdükleri hakikat ve adalet arayışının 836. haftasında Talat Türkoğlu için adalet istedi.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilenler için sürdürdükleri hakikat ve adalet arayışının 836. haftasında Talat Türkoğlu için adalet istedi. Türkoğlu 25 yıl önce gözaltına kaybedilmişti.

Sosyalist kimliği ile bilinen Türkoğlu, daha önce dört kez gözaltına alınmış, hapis yatmış, ağır işkencelerden geçmişti. Tahliyesinden kısa süre sonra, 29 Mart 1996’da annesini ziyaret etmek için Edirne’ye gitti ancak polis tarafından takip edildiğini fark ederek bunu yakınlarına bildirdi. 1 Nisan 1996’da Edirne’den İstanbul’a doğru yola çıktı ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

“Vazgeçmeyeceğiz”

Pandemi yasakları nedeniyle buluşmalarını Galatasaray Meydanı’nda değil de internet üzerinden sürdüren Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki buluşmasında Münibe, Fatma, Ayşe ve Hasan Türkoğlu, Edirne’deki evlerinden seslendi.

Bütün girişimlerine karşın 25 yıldır Talat Türkoğlu’nun akıbetine ilişkin devletten bir yanıt alamadıklarını belirten Türkoğlu ailesi adalet mücadelesini sürdürmekten ve 137 haftadır Cumartesi Anneleri’ne yasaklanan Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerini belirtti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here