'Covid-19’lu sağlık çalışanlarını çalıştırma kararı' iddiası

Sivas Numune Hastanesi’nin ‘Covid-19 testi pozitif olan’ sağlık çalışanlarının koruyucu ekipmanlarla çalışmasını istediği iddia edildi.

30 bin sağlık emekçisinin Covid-19’a yakalandığının, en az 78 sağlıkçının da salgında hayatını kaybetmesine rağmen Sivas Numune Hastanesi ile ilgili dikkat çeken bir iddia gündeme geldi.
Hastane, sağlık çalışanlarına bir mesaj göndererek ‘Covid-19 testi pozitif olan sağlıkçıların işbaşı yapmasını’ istediği öne sürüldü. Hastane yönetiminden gönderilen mesajda, “21 günün sonunda halen test sonuçları ‘negatife’ dönmeyen personellerimiz maske vb. koruyucu ekipmanlarıyla işbaşı yapacaktır. Konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususu önemli rica olunur” ifadelerine yer verildiği iddia edildi.

Kimseye zorla ‘çalışın’ demiyoruz

Birgün’den İsmail Arı’ya konuşan Sivas Numune Hastanesi’nin Başhekimi Kenan Kaygusuz “Biz bu mesajı Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine dayanarak yazdık. Biz kimseye gelin zorla çalışın demiyoruz” ifadelerini kullandığı aktarıldı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, “Covid-19 saptanan sağlık çalışanlarının PCR testinin negatif olduğu takdirde işe dönebileceğini” belirtiyor.

‘Bu uygulama çok tehlikeli ve yanlış’

“Sağlık hizmeti sunması gereken sağlık çalışanlarını hastalığın kaynağı haline getiren bu uygulama çok tehlikeli ve de yanlıştır” diyen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Pınar İçel ise hastanenin söz konusu kararına ilişkin şunları söyledi:

‘Kronik hastalığı olanlar, hamile olan sağlık çalışanları da çalıştırılıyor’

“Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Covid-19 Rehberi Algoritması’nın ‘Sağlık Çalışanının İzolasyonunun Sonlandırılması’ başlıklı kısmında semptom başlangıcı takip eden en erken 3 gün ve sonrasında olmak kaydıyla en az 24 saat arayla alınan iki testin negatif olması şartı aranır. Sonrasında işe dönebilir dense de uygulama bu şekilde değildir. Uygulamada sağlık çalışanlarının test sonucu pozitif olmaya devam etse bile kimi yerlerde 14, kimi yerlerde ise 21 gün sonra işe başlatıldıkları bilinmekte. Yine sağlık çalışanına duyulan ihtiyaçtan kaynaklı PCR testi pozitifliği devam edenler çalıştırıldığı gibi 60 yaş üzeri, kronik hastalığı bulunan, gebeliğin ilk 24 haftasındaki sağlık çalışanları da çalıştırılmakta.”