Covid-19 Dünya Genelinde 4 Milyonu Aşkın Kişiye Bulaştı

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 4 milyonu aştı.
Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Aralık ayından bugüne, dünya genelindeki etkisini sürdürüyor. Virüs, bugün itibarıyla tüm dünyada 4 milyonu aşkın kişiye bulaştı. 9 Mayıs günü itibarıyla 4 milyon 44 bin kişi virüsten doğrudan etkilendi.
Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünya genelinde koronavirüs nedeniyle 280 bine yakın kişi hayatını kaybetti, hastalığa yakalanan 1 milyon 386 bini aşkın kişi de iyileşti.
ABD, en fazla vaka ve ölümün görüldüğü ülke oldu. Ülkede 1 milyon 322 bin kişide Covid-19 tespit edildi, virüs nedeniyle 78 bin 600 kişi yaşamını yitirdi.
İngiltere ABD’den sonra Covid-19 kaynaklı en çok ölümün bildirildiği 2. ülke oldu. İngiltere can kaybında İtalya’yı geride bırakarak Avrupa’da ilk sıraya yükseldi. Ülkede cuma günü itibarıyla toplam 211 bin 364 vaka ve 31 bin 241 ölüm bildirildi.