Çocuk istismarı: 4 faile toplam 35 yıl ceza

Urfa’da bir çocuğun 18 yaşın altında 4 kardeşin cinsel istismarına uğradığı davada, mahkeme heyeti çocuğun beyanını esas alarak 4 kardeş hakkında toplam 35 yıl hapis cezası verdi

Urfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan bir çocuğun, 2016 Aralık ayında yaşadığı cinsel istismarı rehber öğretmenine anlatması üzerine olay açığa çıktı. Öğretmenin teşvik etmesiyle savcılığa gidip şikayetçi olan çocuk akrabası ve aynı zamanda komşusu olan ve kendileri de 18 yaşından küçük olan  M.F.M., H.M, M.M. ve M.E.M. kardeşlerin 2014 yılında kendisine tecavüz ettiğini anlatarak, tehdit edildiği için yaşadıklarını bu güne kadar kimseye anlatamadığını belirtti. Savcılığa yapılan şikayetin ardından çocuk koruma altına alınarak olay hakkında soruşturma başlatıldı.

İfadesi alınan çocuğun annesi olayla ilgili bilgisinin olmadığını faillerden şikayetçi olduğunu ifade etti. Babası ise ifadesinde olayla ilgili bilgisinin olmadığını olayı emniyette öğrendiğini dile getirerek böyle bir olayın olduğunu düşünmediğini kimseden şikayetçi olmadığını söyledi.

Suçu işleyen çocuklar M.F.M., H.M, M.M. ve M.E.M savcılıkta alınan ifadelerinde suçu inkar ederek çocuğun iftira attığını iddia etti.

‘İnanmadıkları için kimseye anlatamadım’

İddianame, Urfa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından (ACM) 2018 yılında kabul edildi. Çocuk mahkemede verdiği ifadesinde şikayet tarihine kadar olayı hep anlatmak istediğini ancak kimsenin kendisine inanmadığını ifade etti. Çocuğun anne ve babası mahkemede de şikayetçi olmadıklarını ve davaya katılmak istemediklerini belirtti. Suçu işleyen çocuklar ise mahkemede verdikleri ifade de çocuğun tecavüz olayını kurguladığını iddia ederek suçu inkar ettiler.

İddia makamı: çocuğun beyanları tutarlı

İddia makamı mütalaasında çocuğun soruşturma ve kovuşturma aşamasında aynı olay örgüsü içerisinde samimi ve tutarlı beyanlarda bulunduğunu dile getirerek, “Mağdurun olayı anlatırken olayın etkisini halen üzerinden atamadığını gözlemlendi. Suçu işleyen çocuklara iftira atmasını gerektirecek bir husumet tespit edilemedi. Mağdurun beyanlarına itibar edilmesi gerekiyor. Çocuğun beyanları yan delillerle desteklendiği bu haliyle çocukların suçu işlediği anlaşıldığından cezalandırılmaları talep edilir” denildi.

4 çocuğa toplam 35 yıl 8 ay hapis cezası verildi

Mahkeme heyeti suçu işleyen 4 çocuk hakkında “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçuna dair yeterli delil olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

H.M ve M.F.M hakkında “Nitelikli Cinsel İstismar” suçuna 30’ar yıl hapis cezası verilmesine, suç tarihi itibariyle çocukların 18 yaşını doldurmamış olduğundan 12  yıl hapis cezası verdi. Mahkeme takdiri indirime giderek cezayı 10 yıla indirdi.

M.M. ve M.E.M hakkında ise “Nitelikli Cinsel İstismar” suçunu işlediği için 22 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Suç tarihinde çocukların 15 yaşını doldurmadığı gerekçesiyle cezayı 7 yıla indirip takdiri indirime giderek cezayı 5 yıl 10 aya düşürdü. Cinsel saldırıya uğrayan çocuğun avukatı tutuksuz yargılanan faillerin hükmen tutuklanması talebinde bulundu. Mahkeme ise tutukluluk talebini oy çokluğu ile reddederek, failler hakkında yurtdışı yasağı koydu.

Aile olayı gizleme eğiliminde

Gerekçeli kararda, çocuğun Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ilk ifadesinde “Ben şuan korkuyorum, annem babam ve akrabalarımdan korkuyorum. Bu olayı duyarlarsa ne yaparlar bilmiyorum. Ama evlendirmeye kadar götürürler. Onların ne tepki vereceğini bilmediğim için beni devletin koruması altına almanızı istiyorum” şeklindeki ifadesinin ailenin olaya yaklaşımını ortaya koyduğu vurgulandı.

Kararda ayrıca, ailenin suçu işleyen çocuklardan şikayetçi olmadığını, mağduru faille evlendirerek suçu gizleme eğiliminde olduğu belirtilerek, “Son duruşmada sosyolog bilirkişinin değerlendirmeleri de dikkate alınarak mağdurun beyanlarının itibar edilebilir olduğuna kanaat edilmiştir” denildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here