Çiftay madeninde koşullara itiraz eden iş güvenliği uzmanı Kod 43 ile işten çıkarıldı

Divriği Demir İşletmeleri madeninde A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışan Aytekin Taşdemir, çalışma koşullarına itiraz etti, Kod 43 (İşverenle ilgili asılsız ihbarlar) ile işten çıkarıldı

Çiftay’a bağlı Sivas Divriği Demir İşletmeleri madeninde A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak 15 aydır çalışan Aytekin Taşdemir işten çıkarıldı. Taşdemir’in işten çıkarılma gerekçesi olarak Kod 43 gösterildi.

Kod 43 kanunda, “İşverenle ilgili asılsız ihbarlar: (Kod 43) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarf etmesi” olarak yer alıyor.

Aytekin Taşdemir işten çıkarıldığını SGK’dan gelen mesajla öğrendi. Taşdemir’e gelen mesajda, “4-A kapsamındaki sigortalılığınız 43 nedeniyle, 09.04.2021 tarihli işten ayrılış bildiriminiz işveren tarafından yapılmıştır” ifadeleri yer aldı.

 

Aytekin Taşdemir, işçilerin çalışma koşullarına itiraz ettiği için geçen hafta ücretsiz izne çıkarılmıştı.

 

Ne olmuştu?

Aytekin Taşdemir, çalışma koşullarına itiraz etmiş, ardından ücretsiz izne çıkarılmıştı.

Aytekin süreci Evrensel’e şöyle anlatmıştı: “635 kişi çalışıyor. Kamp alanında kalan için hafta tatili izin uygulaması kaldırıldı. Kamp alanında çalışanlar var evlerinden gelenler var. Kamp alanında kalanlar hafta tatilinde de çalışırlar sonra onu toplu bir arada kullanmak için iki ayda bir 10 gün 15 gün izne giderler, bu uygulamayı kaldırdılar. Sen hafta tatilinde çalışmayacaksın kamp alanında yatacaksın dediler. İzin parası yatacak dediler. Üç vardiyaya geçmekten dolayı bir saat olan yemek molası kaldırılıp yarım saate indirildi. O yarım saatte de çorbanızı içer devam edersiniz işinize denildi. Dağın başındayız verilen yemek parasını harcayacak yerimiz yok, dolayısıyla aç kalıyoruz. Günde ortalama 12- 13 saat aç kaldığımız zamanlar oluyor, bu zaman diliminde çalışırken kaza geçirir bu insanlar, çeşitli nedenlerden kaynaklı. Bu kazalar sonucunda da bu sorumlulukları kabul etmiyoruz. ‘Bu sizin işiniz değil’ dediler. Bu benim iş güvenliği olarak asıl görevim, işim bunu söylemek, ‘o zaman biz seni ücretsiz izne çıkarıyoruz’ dediler. Sözlü olarak ücretsiz izne çıkarılmak istenmesine itiraz ettiğim için ‘Pandemi koşulları ve iş gereklerinden dolayı 4857 sayılı iş kanunu geçiçi 10. Madde çerçevesinde ücretsiz izne ayrıldığınızı bildiririz’ diyerek ücretsiz izne çıkarıldım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here