CFWIJ: Beritan Canözer serbest bırakılsın

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu, Jinnews muhabiri Beritan Canözer’in gözaltına alınmasına tepki göstererek, derhal serbest bırakılmasını istedi. 

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), Jinnews muhabiri Beritan Canözer’in Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında ev baskınıyla gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Haberlere saldırı

Yapılan operasyonun gazetecileri sindirmeye yönelik bir girişim olarak değerlendiren CFWIJ, açıklamasında 2015 yılından beri Canözer gibi taciz ve gözaltı gibi haberleri takip eden gazetecilerin gözaltı gibi saldırılara maruz kaldığını belirtti. Canözer’in bugüne kadar birçok kez gözaltına alındığını hatırlatan CFWIJ açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Canözer, 28 Haziran 2019’da, 2015 yılında düzenlenen bir protestoyu takip ettiği gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı. ‘Örgüt üyeliği’ suçlamasıyla hakkında açılan davada gazeteci hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti ancak mahkeme gazetecinin beraatine karar vermişti. 2020 yılında Canözer’e bu sefer yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili bir dava daha açılmıştı. Savcılık, gazeteciye yönelik ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla mahkemeden yine hapis cezası talep etmişti. Beritan Canözer, hakkında açılan davanın üçüncü duruşmasında mahkeme tarafından bir yıl on ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gazetecilik suç değildir

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu, gazeteciye yönelik gözaltı girişimini kınıyor, Türk yetkililerden meslektaşımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Söz konusu girişimlerin Türkiye’deki gazetecileri sindirmeyi ve susturmayı amaçladığına inanıyoruz. Türk yetkilileri gazetecilere yönelik bu saldırılara son vermeye çağırıyoruz. Gazetecilik suç değildir.”

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here