Meclis’e getirilmeden önce Emine Erdoğan’a sunulan Çevre Ajansı teklifi kabul edildi

Muhalefetin “paralel bakanlık” olarak karşı çıktığı Çevre Ajansı’nın kurulmasını öngören düzenleme Meclis’te kabul edildi.

Yetki, kadro ve bütçe alan, mali muafiyetleri olan, iç ve dış denetim yetkisinden muaf tutulduğu gerekçeleriyle muhalefetin “paralel bakanlık” olarak karşı çıktığı Çevre Ajansı’nın kurulmasını içeren 35 maddelik “Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ” Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Çevre Ajansı’nın görevleri

Ajans, bakanlıkça belirlenen çevre strateji ve politikaları doğrultusunda depozito yönetim sistemini kuracak ya da kurduracak. İlgili tarafların depozito yönetim sistemine dahil olmasını sağlayacak Ajans, depozito bedeli, ücret, teminat ve iadeleri alacak. Depozito uygulamasına tabi tutulan ürünlere yönelik depozito yönetim sistemi altyapısını oluşturacak. Ajans, geri kazanılabilir ürünlerin kullanımları sonrası ekonomiye kazandırılmasına ve geri kazanılabilir atıkların yönetimine ilişkin faaliyetlere katkı sağlayacak. Kanunla Çevre ve Şehircilik Bakanı’nca 3 yıl süreyle görevlendirilecek Türkiye Çevre Ajansı’nın Yönetim Kurulu 7 üyeden oluşacak.

Plastik poşetleri ücretsiz verenlere ceza

Yasal düzenleme içinde birçok yeni düzenleme var. Düzenlemeye göre, plastik poşetleri ücretsiz verdiği veya usul ve esaslara aykırı olarak plastik poşet verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 15,16 lira para cezası uygulanacak.

Geri dönüşüm ve çevreye zarar verme cezaları

Ambalaj atıklarının geri dönüşüm kapasitesi artırılacak. Çevreyi kirletenlere bin lira para cezası verilecek. Akaryakıt istasyonları ve dolum tesislerinin denetimleri artırılacak. Motor yağı değişimleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen işletmelerce yapılacak. Dere yataklarından izinsiz kum çekenlere 300 bin liraya kadar para cezası verilecek. Kapalı koylarda ve sit alanlarında balık çiftliği kuranlara 100 bin lira ceza kesilecek.

Scooter düzenlemesi

Genellikle şehirlerde kullanılan ve “scooter” olarak adlandırılan elektrikli araçlar da yasal düzenlemeye kavuştu. Buna göre, 15 yaşından küçükler scooter kullanamayacak. Scooterların sağa ve sola dönüşlerde geçiş üstünlüğü olacak. Belediyeler, elektrikli scooter ve bisikletler için yol, şerit ve şarj istasyonu yapmakla yükümlü olacak.

Ne olmuştu?

AKP Milletvekili Selman Özboyacı, çevre teklifini Meclis Genel Kurulu’na getirmeden önce Emine Erdoğan’a sunmuş, eleştiriler üzerine de “Hanımefendi Cumhurbaşkanımızın eşleridir, sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir” savunmasını yapmıştı.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise bu davranışı şöyle eleştirmişti:

“Bu ne anlatır biliyor musunuz? ‘Ben buradan siyasi bir ikbal bekliyorum, Hanımefendi bu konularda önemli, ben bakın böyle bir şey yaptım, bunu bilin efendim’ demeye gidiyorsun ve ‘Kabul edildim’ diyorsun. Eğer yasama organında bir milletvekili kanun teklifi hazırlayıp, kanun Meclise gelmeden ‘Hanımefendinin huzurunda kabul edildim, sundum’ diyorsa orada yasama, yürütme, yargının kuvvetler ayrılığı tamamen ortadan kalkmıştır.”

* Çevre Ajansı’nın ne olduğuna dair Önder Algedik’in, teklifin meclise getirildiği sırada yazdığı yazıyı ilginize tekrar sunuyoruz.

https://direnisteyiz28.org/hanimin-ajansi-onder-algedik

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here