Cargill işçileri Nestle'nin önünden seslendi: İşimizi istiyoruz

Tek Gıda-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan Cargill işçileri, bu hafta Nestle’nin önünden bir araya gelerek, “İşçi hak ve özgürlükleri, patronların insafına teslim edilmeyecek kadar değerlidir” açıklaması yaptı

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde bulunan Cargill Fabrikası’nda Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası’na (Tek Gıda-İş) üye oldukları için işten atılan 14 kişinin başlattığı direniş 909 gündür devam ediyor. Her hafta farklı bir noktada bir araya gelen işler, bu hafta da Cargill’in müşterisi olan Nestle firmasının İstanbul Şişli’de bulunan genel müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Bizimkisi bir ‘hak’ hikayesi, mahkeme kararını uygula Cargill” pankartı açılırken, sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Kavga bitmedi daha yeni başlıyor” sloganları atıldı. Birçok sendika ve siyasi parti üyesi de açıklamaya destek verdi.

İşçiler kararlı

Tek Gıda-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri İbrahim Ören, Cargill işçilerinin sendikaya üye olarak 2018’de örgütlenmelerini tamamladığını ve Çalışma Bakanlığına yetki başvurusu talebinde bulunulduklarını anımsattı. Başvurunun hemen ardından baskıların arttığını belirten Ören, işvereninin hukuka aykırı bir şekilde yetki tespiti başvurusundan bir ay sonra 14 işçiyi “kota fazlalığı ve daralma” gerekçesiyle işten çıkardığını ifade etti.
Ören, “Vefakar Cargill işçisinin geleceğini beraber inşa edebilir, refah payını Cargill’in büyüklüğüne yakışır hale getirebiliriz. Bunun için geç kalınmış değildir. Eğer hukuk tanımaz baskıcı tutumunuza devam ederseniz, 909 gün boyunca bıkmadan usanmadan devam ettiğimiz bu mücadele daha güçlü ve etkili bir şekilde devam edecektir” dedi. Ören, “İşçi hak ve özgürlükleri, patronların insafına, yerel yöneticilerin sorumsuzca aldığı kararlara teslim edilmeyecek kadar değerlidir ve biz bu değer uğruna her türlü kavgayı vermeye devam edeceğiz” mesajı verdi.

Nestle’ye mektup

İşçiler, daha sonra Nestle firması yöneticilerine durumlarını anlatan bir mektup vererek, oturmaya eylemlerine devam etmek için Cargill’in Ataşehir’de bulunan Merkez Ofisinin önüne geçti.