Cargill işçileri İstanbul’a yürüyor

Bursa’da ABD’li gıda tekeli Cargill fabrikasında sendikaya üye oldukları gerekçesi ile işten atılan işçilerin İstanbul’a yürüyüşü başladı.

Cargill’in Bursa Orhangazi’de Mısır İşleme fabrikasında çalışan işçiler Tekgıda-İş sendikasında örgütlendikleri için geçtiğimiz Nisan ayında işten atılmışlardı. İşten atılmalarının ardından fabrika önünde direniş başlatan işçiler, direnişlerinin 150’nci gününde şirketin genel merkezinin bulunduğu İstanbul’a yürüyüş başlattı.
Bursa Orhangazi’de faaliyet gösteren fabrika önünde bir araya gelen işçiler, Orhangazi Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. “Direne direne kazanacağız”, “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarıyla yürüyüşe devam ettiler. Meydanda yapılan basın açıklamasının ardından yürüyüşe ara verildi.
Tekgıda-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri İbrahim Ören meydanda yaptığı açıklamada Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok yerli ve yabancı şirketteki ‘sendika düşmanı hastalığı’nın Cargill’e de sirayet ettiğini savundu. Sözlerine, biz hukuka uygun davranırken, geçmişte sabıkalı olan Cargill ne yaptı! 14 arkadaşımızı işten çıkardı. Ve sebep olarak da kota fazlalığı ve daralmayı gösterdi. Tipik işveren oyunu.” ifadeleriyle devam etti.
“Üretim azaldı diyorsunuz; üretim yapıyorsunuz. Asla samimi değilsiniz!” diyen Ören, “Tek amacınız sendikal örgütlenmeyi engellemek! Bunu çok iyi biliyoruz” dedi. İbrahim Ören, “Biz Tekgıda-İş olarak geldiğimiz noktada işten çıkarılan arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız. Çünkü siz suç işlediniz! Yasal bir örgütlenmeyi etkisiz hale getirmek için mobbing yaptınız. İşten çıkardınız. Mademki bu hak ve özgürlükler bize tanınmış sonuna kadar yararlanacağız. Bu hakkı çiğnetmemek için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Hem yurtiçinde hem yurtdışında bağlı olduğumuz örgütlere bu işlediğiniz suçu anlatacağız. Cargill işvereninin gerçek yüzünü herkese göstereceğiz” ifadelerini kullandı.
İşçiler yürüyüşlerinin 2. gününde Yalova’ya ulaştılar.

 

Cargill İşçi Komitesi’nin açıkladığı yürüyüş programı şöyle:

13 EYÜL PERŞEMBE
Saat 10.30’da fabrika önünden Orhangazi’ye yürüyüşe başlanılacak. Saat 14.00’da Orhangazi Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapılacak ve gece meydanda konaklanılacak.

14 EYLÜL CUMA
Saat 10.30’da yola çıkılacak. Yalova İDO iskelesinin önüne ulaşmak için yürünecek, gece burada konaklanılacak.

15 EYLÜL CUMARTESİ
Saat 10.30’da yola çıkılacak. Topçular İskelesi istikametine gidilecek. Yaklaşık 25 km yürünerek yol kenarında gece konaklaması gerçekleştirilecek

16 EYLÜL PAZAR
Saat 10.30’da yola çıkılacak. Topçular üzerinden Eskihisar’a geçilip Gebze Kent Meydanı’na ulaşılacak. Gece burada geçirilecek.

17 EYLÜL PAZARTESİ
Sabah erken saatlerde yola çıkılacak, direnişteki Flormar işçilerine dayanışma ve destek ziyareti gerçekleştirilecek. Buradan yürüyüş devam ederek Kartal Meydanı’na ulaşılıp gece burada geçirilecek.

18 EYLÜL SALI
Saat 14.00’da Cargill Genel Müdürlüğü önünde olunacak şekilde yürüyüşe geçilecek. Genel Müdürlük önünde Saat 14.00’te bir basın açıklaması gerçekleştirilip 21 Eylül Cuma gününe kadar burada konaklanılacak.