Cargill işçileri: İşe dönene kadar mücadele edeceğiz

Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Cargill işçileri, işlerine dönene kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.
Bursa Orhangazi’de bulunan Cargill Fabrikası’nda Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 14 işçi eylemlerini sürdürüyor. Salgın nedeniyle verdikleri araya son veren işçiler, eylemlerinin  860’ıncı gününde Etiler’de bulunan Assan Gıda önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Bizimkisi bir ‘hak’ hikayesi, mahkeme kararını uygula Cargill” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Gemileri yaktık geri dönüş yok” ve “İş, ekmek yoksa barışta yok” sloganları atıldı. Açıklamaya birçok sendika, siyasi parti üyesi destek verdi.

‘Hukuka uygun davrandık’

Basın açıklamasını Tek Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri İbrahim Ören, yaptı. Cargill işçilerinin 2012 yılında anayasal hakları olarak başka bir sendikaya üye olduklarını belirten Ören, üye olan işçilerin haksız bir şekilde işten çıkarıldığını söyledi. Tüm baskılara karşı işçilerin sendikaya üye olarak 2018’de örgütlenmelerini tamamlandığının altını çizen Ören, kendilerinin hukuka uygun olarak Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunduklarını, işverenin ise hukuksuz bir şekilde yetki başvurusundan sonra 14 işçiyi “kota fazlalığı ve daralma” bahanesiyle işten çıkardığını ifade etti.

‘Emek sömürüsüne son verebilir’

İşten çıkarılan işçilerin tüm engellemelere rağmen 860 gündür mücadele ettiklerini vurgulayan Ören, “İşten çıkarılan arkadaşlarımızın alın teri, siz değerli müşterilerin katkılarıyla zenginleşen ve sürekli büyüyen Amerikan şirketi Cargill; artık sendika düşmanlığını bırakmalı, işten çıkarılan arkadaşlarımızı derhal geri almalıdır! Sizlerin desteğiyle Amerikan şirketi Cargill’in emek sömürüsüne son verebilir, anayasal haklara saygı duyar hale getirebiliriz” diye konuştu.
Ören, “Şunu iyi bilmelisiniz ki; sendika isteyen Cargill işçisi TEKGIDA-İş ile mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir. İşçi hak ve özgürlükleri, patronların insafına, yerel yöneticilerin sorumsuzca aldığı kararlara teslim edilmeyecek kadar değerlidir ve biz bu değer uğruna her türlü kavgayı vermeye devam edeceğiz” diye belirtti.

‘Anayasal haklara saygı duymalı’

Basın açıklamasının ardından işçiler, Assan Gıda yöneticilerine mektup verdi. İşçiler, Assan Gıda yöneticilerinden Cargill işletmesiyle iletişime geçmesini isteyerek, “Türkiye Anayasası tarafından garanti altına alınan sendikal haklara saygı göstermesini ve haksız yere işten çıkarılan işçilerin işe geri alınmalarını istemenizi rica ediyoruz” denildi. Mektup verilmesinin ardından işçiler Ataşehir’de bulunan Cargill Merkez Ofisi’nin önüne geçerek oturma eylemine başladı.