Cargill direnişi gıda tekellerinin önüne taşınacak

Cargill Türkiye Genel Müdürlüğü önünde direnişlerinin 526. gününde olan Cargill işçileri, direnişlerini 1 Ekim’de şirketin tedarikçisi olduğu gıda işletmelerinin önüne taşınacak. Tek Gıda-İş Sendikası, 14 üyesini işe geri alması için Cargill’i son kez uyardı.

Cargill işçileri direnişlerinin 526. gününde. Direnişi Bursa Orhangazi’de kurulu fabrikadan İstanbul Ataşehir’deki Cargill Türkiye Genel Müdürlüğü önüne taşıyan işçilere dayanışma eylemleri sürüyor.

Çeşitli parti ve derneklere üye çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemde Tek Gıda-İş Sendikası’nın yirmiye yakın şubesinin yöneticileri yer aldı. Sendika, direnişi 1 Ekim’den itibaren Cargill’in tedarikçisi olduğu gıda şirketlerinin önünde sürdüreceğini bildirdi.

“Yaşasın sınıf dayanışması”, “Cargill işçisi yalnız değildir” sloganlarının atıldığı eylemde, Tek Gıda-İş Genel Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören açıklama yaptı. Mahkeme kararına uymayarak işten attığı 14 kişiyi iş başı yaptırmayan şirketi bir kez daha uyaran Ören, “Tekgıda-İş sendikası olarak 526 gündür işten çıkardığınız bu arkadaşlarımızla haklı mücadelemiz devam ediyor. Ama maalesef Cargill işvereninde hiçbir değişiklik yok” dedi.

“Anayasal hakları tanımamaya, üyelerimize mobing yaparak sendikal örgütlenmeye engel olmaya, sömürgeci Amerikan politikalarının işçi sınıfı üzerinde gölgesi olmaya devam ediyor” diyen Ören, şunları söyledi: “Sömürgeci politikalarınıza asla ülkemizde izin vermeyeceğiz. Cargıll işvereninin gerçek yüzünü tüm dünyaya göstereceğiz” şeklinde konuştu. Cargill yönetimine seslenen Ören şunları ifade etti: “Siz yasal bir örgütlenmeyi engellemeye çalışırken aslında işçi sınıfını birleştirecek işaret fişeğini yaktınız. Hukuk tanımaz tutumunuz devam ettiği sürece hem yun içinde hem yurt dışında yaptığınız hukuksuzlukları ve haksızlıkları anlatmaya devam edeceğiz.”

1 Ekim’den itibaren eylemi genişleteceklerini açıklayan Ören, direnişi şirketin müşterisi olan Dr. Oetker, Coca Cola, Pepsi, Eti, Mondelez ve Nestle gibi büyük işletmelerin genel müdürlükleri önüne taşıyacaklarını bildirdi.