Çaldıran – İran sınırı arasında karların erimesiyle 7 göçmenin cesedi bulundu. Göçmenlerden birisi 18 yaşındaki Kamuran Guderzi'nin babası, oğlunun Türkiye'de polis tarafından ölüme terk edildiğini iddia ediyor.

Çaldıran – İran sınırı arasında karların erimesiyle birlikte 7 göçmenin cesedi bulundu. Göçmenlerden birisi 18 yaşındaki Kamuran Guderzi, babası oğlunun Türkiye’de polis tarafından işkence gördüğünü, parasına ve telefonuna el koyularak ölüme terk edildiğini iddia ediyor. Baba Guderzi olayı yargıya taşımaya hazırlanıyor.
Iran Wire’dan Ayda Gecar’ın haberine göre, 18 yaşındaki Kamuran Guderzi daha iyi bir gelecek hayaliyle Türkiye’ye gitmeye karar vermiş. Vücudu 2 ay 6 gün kar altında kaldıktan sonra karların erimesiyle ortaya çıktı.

“10-15 kişilik köylü grup sopalarla oğluma saldırdı”

Baba Guderzi olayı şöyle anlattı:
“Son görüşmemizde dağlardan aşağı indiğini ama çok aç olduğunu söyledi ben de ona, en yakın köye gitmesini onların yardım edeceğini söyledim. Bu konuşmadan 10 saat sonra beni arayıp 10-15 kişilik köylü grubun sopalarla saldırdığını, kafasının kanadığını söyledi ve bunları anlatırken ağlıyordu. Telefonda onu sakinleştirmeye çalıştım ve en yakın ana yola çıkıp şehir merkezine gitmesini söyledim. Bu konuşmadan sonra beni aradı Türk polisinin onu ve yanındaki diğer göçmenleri gözaltına aldığını söyledi. Oğluma korkmamasını polislerin onu İran’a teslim edeceklerini söyledim ama bir daha oğlumdan haber alamadım.”
Baba Guderzi Türk konsolosluğu önünde defalarca kez eylem yaptığını en sonunda aldığı yanıtın ise “oğlunuzun polis sistemimizde kaydı yok” denildiğini söylüyor.

“Oğlumu Türk polisi öldürdü”

Baba Guderzi devamında, “16 Mayıs tarihinde aldığım telefon ile ceset teşhisine gittim. Kamuran’ın bedeni bulunmuştu, oğlum telefonunu ve pasaportunu boyun çantasında taşıyordu ama gittiğimde hiçbiri yoktu. Vücudunda çok fazla yara izi vardı kafası kırıktı ve kar altında olmasına rağmen bacaklarında çürükler oluşmuştu. Bana göre oğlumu Türk polisi öldürdü. Oğlum çok fazla açlık çekti, kimse ona yemek vermedi.
Türk polisi oğlumu bulduktan sonra onu İran sınır muhafızlarına teslim edebilirdi ama etmediler. Çaldıran’daki yerliler oğlumun bulunduğu dağı göstererek çok zorlu bir yol olduğunu, yakalanan göçmenlerin ölmesi için polislerin bilerek oradan gitmeye zorladıklarını söylediler. Türk polisi hakkında kısa sürede dava açacağım” ifadelerini kullandı.