Bünyan Cezaevi'nde Tutuklulara İşkence İddiası

Kayseri Bünyan Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Bayram Sevgin, ailesi aracılığıyla 4 arkadaşıyla birlikte gardiyanlardan işkence gördüğünü aktardı. 
Kayseri Bünyan Kapalı Cezaevi’nde 5 yıldır tutuklu bulunan Bayram Sevgin (28) ailesi ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde 4 arkadaşı ile birlikte gardiyanlardan işkence gördüğünü aktardı. Cezaevinde işkence gördüğünü söyleyerek 25 Şubat 2020’de ölüm orucuna başlayan Sevgin yaklaşık 2 ay sonra taleplerin karşılanacağı sözü üzerine eylemine son vermişti.
Manisa’nın Turgutlu’da yaşayan annesi Ayşe Sevgin, telefon görüşmesinde oğlunun 4 arkadaşı ile birlikte gardiyanlardan işkence gördüklerini söylediğini belirtti.
Oğlunun sağlığından endişe ettiğini söyleyen anne Sevgin, oğlu ve 4 arkadaşının haksızlıklara karşı çıktıkları için sürekli cezalandırılmak istendiğini dile getirdi. Anne Sevgin, “Oğluma 3 ayakkabı gönderdim 3 ayakkabısını da parçalayarak verdiler. Benim oğlumda haksızlığı asla kabul etmeyen biridir. Gardiyanlar sürekli koğuşlara baskı yapıp çocuklarımıza işkence yapıyorlar. Bunlar ellerinde zorla tutukları insanlara ne hakla işkence yaparlar” şeklinde konuştu.
İŞKENCEDEN SESİ ÇIKMIYORDU
3 haftadır telefon görüşmesi gerçekleştiremedikleri ağabeyinin dün kendilerini aradığını belirten Emine Sevgin de, önceki haftalarda ağabeyinin telefon etmemesi üzerine merak edip cezaevi idaresini aradığında “Ağabeyin kendi isteği ile telefona çıkmıyor” yanıtı aldığını söyledi. Sevgin, ağabeyine dair şu bilgileri paylaştı: “Meğerse ağabeyim hücreye alınmış, işkence görüyormuş. En son aradı ve 4 siyasi tutuklu arkadaşı ile tek hücreye alınmışlar ve öldüresiye kadar dövülmüşler. Ağabeyim gördüğü işkenceden kaynaklı ayağından sakatlanmış ve yürüyemiyormuş. Zaten telefon ile konuşunda işkenceden kaynaklı sesi bile çıkmıyordu.”
SESSİZ KALMAYIN!
Ağabeyinin başına bir şey gelmesi halinde tek sorumlusunun cezaevi idaresi olacağını vurgulayan Sevgin, yapılan işkencenin peşini bırakmayacaklarını ve yasal girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Sevgin, duyarlılık bekledikleri kamuoyuna da işkenceye karşı ses çıkarılması çağrısında bulundu.