BTS İzmir Şubesinin Oturma Eylemlerine Destek Sürüyor

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) sürgünlere karşı İzmir’de sürdürdüğü otuma eylemlerinin 5. gününde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de destek verdi.
Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) sürgünlere karşı İzmir’de sürdürdüğü otuma eylemlerinin 5.gününde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de destek verdi. Sertel, “Liyakatsız kadroların kurumlara zarar vermesine izin vermeyeceğiz” dedi.
BTS üyesi 13 TCDD çalışanının sürgün edilmesi dolayısıyla İzmir Alsancak Garı önünde beş gündür devam eden oturma eylemine CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de destek verdi.  TBMM KİT Komisyonu üyesi olarak TCDD’nin hesap ve işleyişini denetlediklerini vurgulayan Sertel, TCDD’nin tıpkı Türkiye gibi yönetilemediğini ve yıllardır zarar ettirildiğini ifade etti.
“YAPILAN ZULÜM KABUL EDİLEMEZ”
İşçinin, emekçinin, mağdurun yanında olduklarını belirten Sertel, “Adapazarı’ndaki, Çorlu’daki, Ankara’daki tren facialarını unutmak mümkün değil. Bu kazaların sorumluları liyakatsız yöneticilerdir. AKP yönetiminin göreve getirdiği genel müdürler her seferinde kendi yandaş kadrolarını oluşturmaya çalışmakta deneyimli isimleri de haksız hukuksuz şekilde sürgün etmektedir. Buradan TCDD Genel Müdürü’ne sesleniyorum; 5 gündür oturma eylemi yapan, hakkını arayan, direnen arkadaşlarımız haklıdır. Hiç kimse ama hiç kimse haksız ve hukuksuz şekilde sürgün edilemez. Hele böylesine salgın döneminde insanlara yapılan zulüm asla kabul edilemez. Liyakatsız kadroların kurumlara zarar vermesine izin vermeyeceğiz.”diye konuştu.
“SÜRGÜNLER İPTAL EDİLENE KADAR MÜCADEMİZ SÜRECEK”
BTS emekçileri olarak ise yapılan açıklamada, “Sendikamız BTS üyesi 13 demiryolu çalışanı sürgün edildi. Demokrasi söylemlerini ağzından düşürmeyip, tam aksi uygulamalar yapan AKP iktidarı ve siyasi kadrolaşma yapmak suretiyle kurumlara atadıkları bürokratlar, sendikal örgütlüğümüzü ve çalışanların sendikamıza üye olmasını uzun süredir hazmedemiyordu. Demiryollarının özellikle İzmir bölgesinde, çalışanların sendikamızı tercih edip üye olmasını kaldıramayan, AKP’nin arka bahçesi yandaş sendika Memur-Sen’e biat yeminlerine sadık kalmak isteyen TCDD yönetimi; buna engel olmak, çalışanları korkutmak ve yıldırmak için, ilkel ve insanlık dışı bir uygulama olan sürgün saldırısını devreye soktu. Bu yüzdendir ki, sürgünü çıkartılan 13 sendika üyemizden 8’i İzmir bölgesindendir ve sendikamızın İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol ile temsilci ve kadrolarıdır” ifadeleri yer aldı. Mücadele vurgusu yapılan açıklamada, “saldırı karşısında ulusal ve uluslararası alanda mücadelemiz, sürgünler ve siyasi kadrolaşma iptal edilene kadar sürecektir” denildi.