Brezilya'da devlet başkanının kampanyasına yasak geldi

“Bazıları ölecek, ölecekler. Üzgünüm, hayat bu. Trafik ölümleri var diye araba fabrikasını kapatamazsınız.”
Brezilya’da bir federal hakim Devlet Başkanı Bolsonaro’nun “Brezilya duramaz” kampanyasının reklamlarını kaldırma kararı aldı. Bolsonaro’nun kampanyası işe geri dönem çağrısı yapıyor ve bölgesel yönetimlerin koronavirüsün yayılmasını engelleyici tedbirlerine tezat teşkil ediyor.
Bolsonaro’nun oğlunun sosyal medyada yayınladığı, patronlara işyerlerini açmalarını salık veren videolar tartışmanın fitilini daha önce ateşlemişti.
Sonrasında yetkililerden bu videoların kampanyayla bağlantılı olmadığı, “deneysel” olduğu ve yayılmasının onaylanmadığı yönünde karmaşık açıklamalar yapılmıştı.
Hakim bütün bu tartışmaları bir kenara bırakarak Bolsonaro’nun fabrikaların aılması ve işçilerin işyerlerine geri dönmesi için giriştiği kampanyanın reklamının yapılmasını yasakladı. Bolsonaro ayrıca okulların açılması ve sadece hasta yaşlıların evlerinde tutulması gerektiğini savunuyor.
Darbeyle göreve gelen Bolsonaro ayrıca şu ifadeleri kullanıyor: “Bazıları ölecek, ölecekler. Üzgünüm, hayat bu. Trafik ölümleri var diye araba fabrikasını kapatamazsınız… Nüfusun yüde 90’ı için bu basit bir gripten başka birşey olmayacaktır. 40 yaşın altıdaki ölümler önemsiz derecede azdır. ”
Kaynak: telesur