Brezilya, Bolsonaro yüzünden görevden alınan Kübalı doktorları yeniden göreve çağırdı

Brezilya’nın aşırı sağcı başkanı Jair Bolsonaro yüzünden, Küba’nın tıbbı yardım programını sonlandırdığı Brezilya’da; artan koronavirüs vakalarının ardından 157 Kübalı doktor yeniden göreve alındı.
Küba Brezilya’daki programı bitirdikten sonra, Brezilya’da kalmayı tercih eden doktorlara, Brezilya Sağlık Bakanlığı tarafından pazartesi günü doktorluk yapma ruhsatları geri verildi. Daha fazla Kübalı doktorun çalışma izinlerini geri alacağı tahmin ediliyor.
Küba 2013 yılında başlattığı programla 8000’den fazla doktoru Brezilya’nın yoksul yerlerinde görev yapmak üzere göndermişti. Doktorlar beş yıl devam eden program kapsamında yaklaşık 113 milyon hastaya bakmıştı. Sağlık hizmeti alan Brezilyalıların oranı yüzde 59’dan yüzde 70’e çıkmıştı.
2013’de Brezilya’nın aşırı sağcı lideri Bolsonaro başlattığı seçim kampanyasıyla birlikte ülkedeki Kübalı doktorların eğitimlerini ve yetkinliklerini sorgulayarak, doktorların diplomalarının yeniden değerlendirileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine 2018 Kasım ayında Küba Halk Sağlığı Bakanlığı doktorlarını geri çektiğini duyurmuştu.
Brezilya’da aile kuran yaklaşık 2 bin doktor Küba’ya dönmeyi reddederek Brezilya’da kalmış fakat doktorluk yapma ruhsatlarını kaybetmişlerdi.
Bolsonara’nun koronavirüsü hafif bir soğuk algınlığı olarak adlandırıp, virüse karşı alınan önlemleri “histeri ve kuruntu” olarak değerlendirdiği Brezilya; Amerika ve Rusya’dan sonra en yüksek koronavirüs vakasına sahip üçüncü ülke konumunda.
255.000 vaka ve 18.000 ölüm kaydedilen ülkede; uzmanlar yetersiz test yüzünden verilerin gerçeği yansıtmadığını, gerçek sayıların daha yüksek olduğunu ifade ediyorlar.
Mart ayında hastanelerin kırılma noktasına gelmesinin ardından hükümetin, sağlık çalışanı desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade ettiği Brezilya’da şimdi Kübalı doktorlar da göreve başlıyor.