Boynundan aşağısı felçli tutuklu Turan için suç duyurusu

İHD ve ÖHD, boynundan aşağısı felçli Abdullah Turan’ın  cezaevinde kalamaz raporuna rağmen tahliye edilmediğine dikkati çekerek, Turan’nın tedavisini engelleyen hastane hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, boynundan aşağısı felçli ve kalp hastası olan ağır hasta tutuklu Abdullah Turan’ın durumuna çekmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Taksim’de bulunan İHD şube binasında gerçekleşen toplantıya Turan’ın ailesi ve insan hakları savunucuları katılırken, toplantının yapıldığı salona “Ağır hasta mahpus Abdullah Turan serbest bırakılsın. Yaşam hakkı korunsun“ pankartı asıldı.

İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, ağır hasta tutukluların cezaevlerinin en temel meselesi olduğuna dikkati çekerek, tutukluların dört duvar arasında ölüme terk edildiğini söyledi.

‘Risk teşkil ediyor’

İHD Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Mehmet Acettin, boynu kırıldıktan sonra geçirdiği operasyonun ardından boynundan felç kalan ve boynunu hiç bir şekilde hareket ettirmeyen ağır hasta tutuklu Abdullah Turan’ın durumuna işaret etti.  Acattin, “Abdullah Turan, yaklaşık bir senedir sedye üzerinde Metris R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan bir mahpustur. Metris R Tipi Cezaevi’nde iken Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen Turan’ın durumu Adli Tıp Kurumu 3’üncü ihtisas Kurulu’nca değerlendirilmiş ve hazırlanan raporda Turan’ın yatağa bağımlı olduğu, hiçbir ihtiyacını tek başına gideremediği, cezaevinde kalmasının yaşamsal risk teşkil ettiği, bu nedenle 5275 Sayılı Kanunu’nun 16/6 maddesi gereğince cezaevinde kalmasının uygun olmadığı belirtilmiştir” dedi.

Talep reddedildi

İnfaz ertelemesi için Anayasa Mahkemesi’ne tedbir talebiyle başvuru yapıldığını ancak talebin reddedildiğini dile getiren Acettin, Turan’ın bunlara rağmen tahliye edilmediğini aktardı. Devletin cezaevlerindeki tutukluların yaşamlarından sorumlu olduğunu söyleyen Acettin, Turan’ın serbest bırakılıp, tedavilerinin yapılması gerektiğini söyledi.

‘Serbest bırakılsın’

Baba Mehmet Zait Turan da, çocuğunun ağır hastalıkları olduğunu ve son günlerde durumunun giderek kötüleştiğini belirterek, serbest bırakılması çağrısında bulundu.

‘Suç duyurusunda bulunacağız’

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Üyesi Avukat Esra Erin ise, Turan’ın ATK raporuna rağmen serbest bırakılmadığını dile getirdi. Erin, “Turan, tedaviye dahi kelepçe ile götürülüyor. Bunun için tedaviyi kabul etmediği için de cezaevi yönetimi, Turan’ın tedaviyi kabul etmediği bahanesini sunuyor. Cezaevi Turan’ın durumunun tedavisi için uygun bir yer değil. Bunun için gerekli yerlere başvuracağız ve tedavisi yönünde adım atmayan hastane hakkında suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here