‘Boğaziçi’nden Ege’ye kayyum rektörler gidecek, biz kalacağız’

“Kayyum rektörler gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek” şiarıyla Ege Üniversitesi’nde biraraya gelen üniversite öğrencileri, “Boğaziçi’nden Ege’ye, Ege’den Dokuz Eylül’e kayyum dayatmasını kıralım” denildi.

İzmir Üniversite Dayanışması, “Kayyum rektörler gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek” şiarıyla Ege Üniversitesi ana kapı önünde eylem yaptı.

Öğrenciler kampüste Praksis müzik grubunun ezgileri eşliğinde “Ne sen rektörsün, ne de biz teröristiz”, “Ferman sarayınsa üniversiteler bizimdir”, “Kayyum rektör istemiyoruz”, “LGBTİ+Fobik rektör ve yönetim istemiyoruz”, “Kayyum gidecek biz kazanacağız” yazılı pankartları hazırladı.

“Homofobik rektör istemiyoruz”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “AKP elini üniversiteden çek”, “Yaşasın üniversite dayanışması”, “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” sloganları atıldı. İzmir Üniversite Dayanışması adına yapılan basın açıklamasında “Boğaziçi’ne atanan kayyım rektöre karşı büyüyen tepkilerin bizde yarattığı heyecan bir arada olursak her şeyi değiştirebileceğimize olan inancımızı yeniden, kuvvetlice ortaya çıkardı. Bu yüzden bizler öğrenciler, akademisyenler ve üniversite personelleri yani tüm üniversite bileşenlerini olarak bir araya geldik ve İzmir Üniversite Dayanışmasını kurduk” denildi.

‘BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ’
Siyasi iktidarın uzun yıllardır akademiyi biat ettirmeye ve kontrolü altına almaya çalıştığını, hukuku kendi sopası gibi kullanarak üniversiteleri kendi kaleleri haline getirmeyi hedeflediği vurgulanan açıklamada, “Bir aradayız, çünkü birlikte güçlüyüz. Gücümüze güveniyor ve değiştirebileceğimizi biliyoruz” diye kaydedildi.

Açıklamada, “Boğaziçi’nde kayyum rektör AKP’li Melih Bulu’ya karşı kıvılcımlanan bu ateşin bir parçası olmamız gerektiğinin bilinciyle İzmir’deki kayyumlara karşı hep birlikte mücadele edeceğimizi buradan bir kere daha belirtmek istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Eşit, parasız, bilimsel eğitim için bir adım öne çıkma çağrısı yapılan açıklamada, “Özgür ve özerk demokratik üniversite talebimizi hep bir ağızdan haykıralım haydi Boğaziçi’nden Ege’ye, Ege’den Dokuz Eylül’e kayyum dayatmasını kıralım” diye belirtildi.

REKTÖRLÜK KAPISI MÜHÜRLENDİ
Ege Üniversitesi öğrencileri, kayyum rektör Nejdet Budak’ın kapısını mühürledi. Öğrencilerin kapıya astığı mühürde “Bu bina AKP’li Necdet Budak’ın rektör atanması sebebiyle Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından mühürlenmiştir” ifadesi yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here