Boğaziçi’nde gözaltına alınan 24 öğrenciyle dayanışma açıklamasına polis saldırdı: En az 40 gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltına alınan öğrenciler için Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen öğrencilere polis saldırdı.

Dün Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltına alınan ve bugün savcılığa sevk edilecek olan 24 öğrenci için öğrenciler saat 14.00’te Çağlayan’da bir araya gelmişti.

POLİS ARACINDA PROTESTO 

Polis aracına bindirilen öğrencilerden birine ters kelepçe uygulanmasına tepki gösteren öğrenciler, polis otosunun koltuklarına ve camlarına vurarak protesto ettiklerini bildirildi.

POLİSTEN HAREM-SELAMLIK UYGULAMA: EVET, BURASI TÜRKİYE!

Öte yandan gözaltına alınanların bindirildiği zırhlı araçta polisin uygulaması ise dikkat çekti. Gözaltına alınan erkekleri başka bir araca almak isteyen polise gözaltındakiler tepki göstererek “Harem selamlık uygulaması mı yapılıyor?” dedi.

Polis de “Evet, burası Türkiye” yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına dönük tepkiler sürüyor. Dün, kampüste LGBTİ+ bayrağı açtığı için gözaltına alınan 4 öğrencinin serbest bırakılması için Kuzey Kampüs önünde bir araya gelen öğrencilere polis müdahale etmiş, bu saldırıda da 24 öğrenci gözaltına alınmıştı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, bugün adliyeye çıkarılan arkadaşlarıyla dayanışmak için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önüne çağrı yapmıştı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here