Boğaziçili öğrencilere Clubhouse gözaltısı: ‘Arkadaşlarımızı serbest bırakın’ demek de suç oldu!

Çeşitli sosyal medya kanallarından Boğaziçi ile ilgili yayın ve paylaşım yapan 4 öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi. Avukat Ali Gül, gözaltına alınan öğrencilerden birine yönelik suçlamanın, “Arkadaşlarımızı serbest bırakın” yazmak olduğunu söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı rektör Melih Bulu’ya karşı Boğaziçili öğrencilerin tepkisi sürüyor. Rektörlük atamasına karşı çeşitli sosyal medya araçlarını kullanarak taleplerini dile getiren öğrencilerden 4’ünün bu sabah gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınanlarından 3’ünün Clubhouse adlı uygulamada Boğaziçi direnişi hakkında yayın yapan bir kanalın moderatörleri olduğu, diğer öğrencinin ise Twitter paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi.
Öğrencilerin ifade işlemlerine katılan Avukat Ali Gül, gözaltına konuya dair bilgileri kişisel Twitter hesabından paylaştı.

Gözaltına alınan öğrencilerden birinin, “Arkadaşlarımızı serbest bırakın” yazdığı için ‘halkı galeyana getirmek’le suçlandığını belirten Gül, “Ne diyeyim bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Gül’ün verdiği bilgiler şöyle:

Bu sabah Clubhouseda Boğaziçi ile ilgili yayın yapan 4 arkadaşımızı daha almışlar. Şimdi Vatan Emniyet’e geldim, alınan arkadaşlardan Ömer’in ifadesine giriyorum. Ömer, “Arkadaşlarımızı serbest bırakın” yazdığı için halkı galeyana getirmekle (216/1) suçlanıyor. Ne diyeyim bilmiyorum. Suçlamayı okuyunca kahkaha attık karşılıklı. Gülmekten başka bir tepkiyi de hak etmiyor şu suçlama. Arkadaşlarımızı serbest bırakın diyerek halkı tahrik etmek…

Suça konu diğer tweetler şöyle:

► Boğaziçi Dayanışması’nın okulun önüne insanları davet ettiği tweeti RT’lemek

► Öğrencilerin otobüs durağından alındığına ilişkin tweeti RT etmek

Av. Gül, “Savcılık özellikle Kadıköy’deki “illegal” eyleme yapılan çağrılara bu suçlamayı yapmaya niyetleniyor” dedi.

Boğaziçi öğrencileri tarafından kullanılan bir sosyal medya hesabından da söz konusu gözaltılara ilişkin, “Dün clubhouse uygulamasında anayasal hakları olan ifade özgürlüğünü kullanan arkadaşlarımız bugün siber suçlar tarafından ifade vermek üzere evlerinden alındılar. Özgür düşünce ve özgür söz üretiminin ifadesi alınamaz bilgisi verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here