Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektöre karşı direnişi devam ediyor: Bileşenler Meclisi kuruluyor

Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’yu kayyum rektör atamasının ardından başlayan protestolar devam ederken Bileşenler Meclisi kurulması önerisi gündeme geldi. Yapılacak açık meclis toplantısına öğrenciler, akademisyenler ve diğer üniversite çalışanları davet edildi

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasının ardından başlayan protestolar devam ederken, üniversite öğrencileri, akademisyenler ve diğer emekçilerin birlikte yer alacağı bir Boğaziçi Üniversitesi Bileşenler Meclisi kurulması kararı alındı.

Öğrenciler, Bileşenler Meclisi kurma kararı ile beraber Melih Bulu istifa edip etmemesinden bağımsız olarak mücadelelerinin sonlanmayacağını açıkladılar. Boğaziçili öğrenciler diğer üniversitelerdeki arkadaşlarını da kendi bileşenler meclislerini kurmaya davet ettiler.

Bileşenler yazılı açıklamada şöyle denildi:

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak, Melih Bulu’nun okulumuza kayyum olarak atanmasından beri protestolarımız devam ediyor. Üniversiteler dahil birçok kurum ve kuruluşta uygulanan bu demokrasi karşıtı ve özgürlükleri engelleyici uygulamaya karşı duruyoruz. Kayyumluk düzenine karşı protestolarımızı sürdürürken bu yapının değişebilmesi adına kendi kurumumuzda demokrasiyi sağlayacak alternatif bir yapı oluşturuyoruz.

“Özgür ve bilim odaklı bir akademi istiyoruz”

Biz öğrenciler, özgür ve bilim odaklı bir akademi istiyoruz. Okul içindeki bilimsel ve kültürel üretim faaliyetlerimizin üzerine alınacak kararlarda yegâne hak sahiplerinin bu faaliyetleri üretenler, yani üniversite bileşenleri, olduğunu düşünüyoruz. Tüm üniversitelerin daha demokratik, özgürlükleri gözeten bir yapıda olmasını istiyoruz. Bu yapının sağlanabilmesi adına tartışmalar yürüttüğümüz forumlarda aldığımız kararlar doğrultusunda demokratik ve özgür ortamı sağlayabilecek okulumuz öğrencilerinin, emekçilerinin ve akademisyenlerinin dahil olduğu bir bileşenler meclisi oluşturmaya karar verdik. Bu meclisinin amacı; okulun tüm bileşenlerinin okulun yönetimine dair fikirlerini kendi temsiliyetleriyle belirtebilecekleri, okula dair alınan kararlarda söze ve yetkiye sahip olabilecekleri bir yönetim sistemi oluşturulmasıdır. Protestolarımızın her birinde de dile getirdiğimiz gibi kayyum rektör istemiyoruz. Üniversiteler bizimdir, kendi kendimizi yönetebileceğimiz, demokratik bir üniversite ortamı için akademisyenleri, öğrencileri, okul çalışanları ve okulun diğer bileşenleriyle birlikte karar aldığımız bir meclis kuruyoruz.

 

Diğer üniversitelere çağrı yaptılar

Tüm üniversiteleri akademiyi özgürleştirmek, demokratikleştirmek ve daha sağlıklı bir akademi kurabilmek adına kendi bileşenler meclislerini kurmaya çağırıyoruz. Gelin akademiyi vurulan kelepçeden birlikte kurtaralım!

Ayrıca bugün (25 Ocak) Bileşenler Meclisi öğrenciler, emekçiler ve akademisyenlere çağrı yaparak saat 15.00’te Güney Meydan’da bir araya geliyor. “Bileşenler Meclisi modeli nasıl geliştirilebilir?” ve “Eylem yöntemleri nasıl geliştirilebilir? Bundan sonra ne yapmalı?” konularını açık meclis toplantısında tartışacak.

1 YORUM

  1. Haklı direnişinizin sonuna kadar yanındayım. Başarıniz tüm baskı ve zulüm
    altında ezilen suskun kitlelere umut ve direniş gücü verecektir.
    Hepinize selam ve devgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here