Boğaziçi Üniversitesi’nde polis saldırısına uğrayan öğrencilere bir destek de yurtdışındaki akademisyenlerden

Kayyım rektörün atanmasının ardından yaşananlara da açıklama yapan yabancı akademisyenler, öğrencilerin yanında olduklarını dile getirdi

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kayyum rektörün atanmasının ardından öğrencilerin yaptığı eyleme polis saldırmış, gece ise öğrencilerin evleri polisler tarafından basılmıştı.

52 ülkeden yaklaşık 3 bin akademisyen ise kayyım rektör Melih Bulu’nun karşısında öğrencilerin ve eylemlerin yanında olduklarını belirten bir bildiri yayınlayarak Bulu’ya “Rektörlüğü bırak” çağrısında bulundular.

“Türk hükümeti, üniversitelerin özgürlüğüne ve özerkliğine saygı göstermeli”

Öğrencilerin yanında olduğunun altı çizilen bildiride şunlara yer verildi:

“Bulu, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi değildir ve bu, üniversitenin yerleşik kural ve uygulamalarını ihlal eden bir durumdur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ni kontrolü altına alma yönündeki bu girişimi, fakülte ve öğrenci protestolarının yaygınlaşmasına neden oldu. Hükümetin tepkisi ise acımasız oldu. Erdoğan öğrencileri “terörist” olarak nitelendirdi ve özellikle LGBTİ + öğrenciler tacizin hedefi oldu. Polis, silahlarla ev baskınları düzenledi, gözaltına aldı, protestocuları soyarak aradı ve işkence yaptı.

Aşağıda imzası bulunan bizler, bu eylemleri kınıyor, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz. Profesör Bulu’ya pozisyonunu bırakması çağırısını yapıyoruz. Türk hükümetini halen tutuklu bulunan öğrencileri serbest bırakmaya, tüm suçlamaları geri çekmeye ve akademik özgürlüğe ve üniversite özerkliğine saygı göstermeye çağırıyoruz.”

Bildiriye imza atan akademisyenlerin ülkeleri

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Ermenistan, Kanada, Şili, Çin, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, Hindistan, İran, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Lübnan, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Nijerya, Norveç, Panamá, Polonya, Portekiz, İskoçya, Sırbistan, Sierra Leone, Singapur, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, Sri Lanka, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Uruguay.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here