Boğaziçi Üniversitesi’nde eylemler sürüyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin öğretim üyeleri, bugün bir kez daha okulda toplanarak kayyım rektörü protesto etti. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kapısı önünde öğrencilerinin yapmak istediği basın açıklamasına polis engel oldu.

AKP’li Melih Bulu’nunu Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör olarak atanması sonrası tepkiler sürüyor.

Öğrenciler açıklama yaptı

BOUN öğrencileri açıklama okudular. Açıklama okumadan önce konuşmalar gerçekleştirdiler ve temsili bir sandık kurdular. Çeşitli sorularla sandıkta oylama yapıldı.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Biz üniversitemiz özelinde Melih Bulu istifa edene kadar “Kayyumluk” binası ve kapıları önünde direnişimizi sürdüreceğiz. Tüm öğrenci arkadaşlarımızı kendi kampüslerinde aynı direnişi örgütlemeye davet ediyoruz. Ancak biliyoruz ki Kayyumların istifasıyla demokratik taleplerimiz tamamlanmış olmayacak. Üniversiteler özgürleşene dek, demokratik rektör seçimleri uygulamaya konana dek tüm öğrencilerle dayanışmamız alanlarda ve kampüslerde devam edecek. Kabul etmiyoruz, vaz geçmiyoruz. 
Tekrar dile getiriyoruz,
–  Gözaltılar derhal serbest bırakılsın.
–  Kayyum olarak atanan Melih Bulu ve tüm rektörler acilen istifa etsin.
–  Tüm üniversitelerde rektörlük için üniversite bileşenlerinin rızası gözetilerek demokratik seçimler düzenlensin.”
Akademisyenler sırtını döndü

Öğrencilerin eylemi günlerdir farklı alanlarda gerçekleştirilirken, bir grup akademisyen de geçen günlerde rektörlük binasına arkalarını dönerek protesto etmişti.

Akademisyenler cübbeleri ile Güney Meydan’da Rektörlüğe sırtlarını döndü. Ardından alkışlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi. Akademisyenler, “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” sloganları attılar. Eylem, okunan bildiriyle devam etti. Öğrenciler, öğretim üyelerine “Boğaziçi sizinle gurur duyuyor” diye seslendiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here