Boğaziçi Üniversitesi Sanatçıları: Kayyum rektör sanat çalışmalarımıza el koydu

Boğaziçi Üniversitesi Sanatçıları, atanan kayyum rektör Melih Bulu’nun üniversitenin sanat çalışmalarını engelleyerek, el koyduğunu ifade etti
Boğaziçi Üniversitesi Sanatçıları, 1 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’nun sanat çalışmalarını engellediği, el koyduğunu belirterek, konuya dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Boğaziçi’nde özgür ortam ve demokrasi kültürünün devam ettirilmesi için mücadele edildiği belirtilerek, siyasi iktidarın çok sesliliğe karşı hukuksuz uygulamalarla atamalar yaptığına dikkati çekti.
Çalışmalar engelleniyor
Açıklamada, özgürlük ortamlarının atamalar, hukuksuz uygulamalar, kolluk kuvvetlerinin polis ablukalarıyla baskılamaya ve kısıtlamaya çalışıldığına işaret edilerek, “Bunlar yetmezmiş gibi, kampüsümüzde kendimizi ifade edebilmek, kampüsümüzü güzelleştirmek için kampüste sergilediğimiz sanat eserlerine el konuluyor. Sanatımızla birilerine dokunmuş olmalıyız ki hukuksuz bir şekilde kampüsümüzde sergilediğimiz eserlerimize el koyuldu. Hiçbir hukuksuz el koyma bizi yıldıramaz. Müziğimizle, dansımızla, resmimizle; sanatımızla özgürlüğe kucak açıyoruz” diye belirtildi.
Sanat boyun eğmeyecek
Sanatın her yerde filizlenmeye, dallarını göğe uzatmaya ve baskılandığı yerde de sesini daha gür çıkarmaya devam edeceği belirtilen açıklamada şunlar belirtildi: “Nasıl ki Leningrad faşist Almanya tarafından işgal edilerek Dmitri Shostakovich’in yedinci senfonisinin ilk icrası gerçekleşmiş; sanat direnişle faşizmi nasıl yenmişse, biz de mücadelemizde zorbalığa ve zulme sanatımızla karşı çıkıyor ve özgürlük için üretmeye, birleşmeye devam ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here