Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemlere yönelik operasyonlar sürüyor: 14 yeni gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasını protesto eden öğrencilere yönelik operasyonlarda bugün 14 kişi daha gözaltına alındı

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilere yönelik operasyonlar bu sabahta sürdü. Eş zamanlı yapılan operasyonlarda 14 kişi daha gözaltına alındı.

AKP’den daha önce milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto edenlere yönelik operasyonlar sürüyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen 14 kişi daha gözaltına alındı. .

Bulu’nun rektör olarak atanmasını önceki gün üniversite önünde protesto eden öğrenciler, polis engeli ile karşılaşmış, polisler öğrencilerin içeriye girmesini engellemek için kampüs kapısına kelepçe takmıştı.  Bu protesto eyleminin ardından dün sabah birçok adrese yönelik yapılan operasyonda 17 kişi gözaltına alınmıştı. Öğrencilerin kaldıkları evlerin bazılarının kapısını koçbaşıyla kıran polisler, bazılarının ise duvarlarını yıkmıştı. Gözaltına alınan öğrencilerin sayısı akşam saatlerinde 22’ye yükselirken, operasyonlar bu sabah devam etti. Bugün 14 kişinin daha gözaltına alınmasıyla sayı 36’ya yükseldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here